Europejska Noc Muzeów

• Europejska Noc Muzeów

Noc Muzeów, 19 maja 2012

Europejska Noc Muzeów na Pańskiej to pożegnanie z popularną wystawą „Angry Birds”, prezentującą najnowszą sztukę z Moskwy. „Angry Birds” to wystawa zaczepna, polityczna, pełna energii. Karol Sienkiewicz pisał o niej w Dwutygodniku: „Tak wygląda „estetyka buntu”, na nowo odradzającego się w stolicy Rosji po latach społecznej stagnacji.”

Finisaż wystawy to okazja aby wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich, które będą miały miejsce co pół godziny, od 20.00 do 00.30. Oprowadzać będą m. in. współkuratorka wystawy Katia Szczeka oraz dyrektorka Muzeum Joanna Mytkowska.

Podczas muzealnej nocy, na fasadzie pawilonu Emilia (od ulicy Emilii Plater), zaprezentowana zostanie nowa wersja pracy z wystawy „Angry Birds”, „Protestacyjne karaoke” (2011) Iwana Brażnika. Jest to zapis aktualnych demonstracji, protestów, politycznych mityngów etc, do których dołączyć może każdy z widzów. Specjalną, polską wersję politycznego karaoke, przygotowały Marta Dzido i Magda Mosiewicz we współpracy z Brażnikiem.

Podczas Nocy Muzeów, we współpracy z Muzeum, odbędą się również nocne spacery po Parku Rzeźby na Bródnie. W parku, znajdującym się na terenie dzielnicy Targówek, znajduje się unikalna kolekcja dzieł stworzonych przez takich artystów jak Monika Sosnowska, Olafur Eliasson, Rirkrit Tiravanija czy Susan Philipsz.

Oprowadzać po parku będą jego gospodarze – urzędnicy z Targówka i mieszkańcy dzielnicy. Podczas Nocy Muzeów zostanie uruchomiona specjalna, bezpłatna linia autobusowa: Muzeum – Park Rzeźby. Autobus, po godzinnym oprowadzaniu, wraca pod Muzeum. Wyjazdy spod Muzeum, od ulicy Śliskiej w godz. 22:00 i 24:00.