Encyklopedia polskiej psychodelii
Spotkanie wokół książki Kamila Sipowicza

  • Encyklopedia polskiej psychodelii

Co zażywał Mickiewicz, a co inni wieszcze? Czy pogańscy Słowianie ćpali więcej niż chrześcijańscy? Jak wiele polska i światowa kultura zawdzięcza substancjom psychodelicznym?

Czy psychodeliki są niebezpieczne dla kapitału? A ty skąd miałeś te grzybki? I czemu się ze mną nie podzieliłeś?

„Encyklopedia polskiej psychodelii” to pierwsze tak wyczerpujące opracowanie na temat zażywania psychodelików na rodzimym gruncie, wydane przez wydawnictwo Krytyki Politycznej. Kamil Sipowicz odkrywa nieznane fakty, przywołuje zapomniane epizody z życia artystów i pisarzy, zagłębią się w słowiańską tradycję. W czasie spotkania w Muzeum z autorem książki rozmawiać będą Tomasz Sikorski i Tomasz Stawiszyński.

Tomasz Sikorski

Absolwent warszawskiej ASP, zaczynał w latach 70. jako uczestnik ruchu neoawangardowego, realizował prace o charakterze konceptualnym - m.in. działania performances; zajmował się też fotografią artystyczną i dokumentalną. W latach 1979-87 prowadził pracownię Dziekanka - interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i Akademii Muzycznej w Warszawie. Sikorski jest również autorem filmów artystycznych, rysunków, druków i prac z dziedziny sztuki poczty, spektakli audiowizualnych i multimedialnych, instalacji przestrzennych.

Kamil Sipowicz

Historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Publikował m.in. w „Jazzie”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Przekroju”, „Playboy’u” i „Gazecie Wyborczej”. Debiutował jako poeta w 1983 w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w „Twórczości”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. Opublikował też książki „Heidegger: degeneracja i nieautentyczność”, „Hipisi w PRL-u” oraz album „Czy marihuana jest z konopi?”. Trylogia Sipowicza („Hipisi w PRLu”, „Czy marihuana jest z konopi?”, „Encyklopedia polskiej psychodelii”) z czasem ma zamiar zastąpić trylogię Sienkiewicza.

Tomasz Stawiszyński

Absolwent Instytutu Filozofii UW, publicysta, prowadził w TVP Kultura program „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię”, był redaktorem działu kultura w „Dzienniku” oraz – kolejno – wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w „Newsweeku” (w latach 2007-2012). Jego teksty ukazywały się m.in. w „Czasie Kultury”, „Odrze”, „Albo-albo”, „Nowych Książkach”, „Kronosie”, „Twórczości” i „Opcjach”. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Trans:wizje” i członek zespołu redakcyjnego pisma „Hermaion”. Opublikował dwa zbiory wierszy – „Nie ma takiego imienia” (Magazyn Literacki, 1999) i „Rzecz ciemna” (Nowy Świat, 2002) – oraz książkę „Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii” (Carta Blanca, 2013).