Ekonomia i dobrostan
Meminarium z udziałem Plenum Osób Opiekujących Się

  • Ekonomia i dobrostan

Zapraszamy spotkanie z Plenum Osób Opiekujących Się poświęcone pracy opieki w nowatorskiej formie Meminarium.  

Zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego będzie można:
 • poznać artystki_ów tworzące grupę Plenum Osób Opiekujących Się,
 • porozmawiać o grupie roboczej, posłuchać rozmowy moderowanej przez Monikę Weychert,
 • zobaczyć kilka interwencji artystycznych,
 • poczytać świeżo wydany zin “nie widać mnie” vol.2, który porusza tematy związane z pracą opiekuńczą i ekonomią, w której osadzona jest ona osadzona,
 • spotkać się z naszym gościem Kubą Szrederem, który opowie o kwestiach ekonomiczno-społecznych poruszanych w zinie,
 • spotkać się z naszą gościnią Idą Ślęzak, która opowie o zagadnieniach związanych z wywołanym przez neoliberalną politykę kryzysem reprodukcji społecznej,
 • zjeść wege przekąskę i napić się kawy/herbaty,
 • spotkać się ze sobą nawzajem, porozmawiać, wymienić doświadczeniami i poszerzyć nasze perspektywy,
 • skorzystać z opieki nad dziećmi w razie zapotrzebowania.

Meminarium to formuła, w ramach której w nieakademicki sposób rozmawiamy ze sobą i z Wami o tym, jak to jest być osobą opiekującą się, która jednocześnie tworzy sztukę. Jako gościnie i gości specjalnych naszych spotkań zapraszamy osoby eksperckie (badaczy i badaczki) i osoby artystyczne/kuratorskie spoza naszej grupy, aby wspólnie budować doświadczenie autoedukacyjne i pokazywać swoje perspektywy i swoje sposoby na radzenie sobie w złożonej rzeczywistości.

Meminarium w MSN potrwa trzy godziny: na początku zaprezentujemy prace artystyczne i osoby z grupy Plenum. Następnie przejdziemy do rozmowy o zinie i tematach pracy opiekuńczej i ekonomii, a pod koniec zaprosimy wszystkich do dyskusji – ogólnej lub w mniejszych grupach.

Meminarium będzie prowadzone w j.polskim (ale możemy też rozmawiać w j. angielskim). Prezentowane prace/wątki w zinie są odpowiednie także dla osób niepełnoletnich. Będzie można jeść, pić, przemieszczać się, wchodzić i wychodzić wcześniej. W trakcie spotkania oferujemy bezpłatną opiekę nad dziećmi, którymi zajmie się osoba edukatorska współpracująca z MSN, Gabriela Żylińska.

Gośćmi kwietniowego Meminarium będą Kuba Szreder i Ida Ślęzak. Spotkanie będzie moderowane przez Monikę Weychert.

Plenum Osób Opiekujących Się – jesteśmy grupą osób pracujących artystycznie /lub wokół projektów artystycznych i kulturalnych – i jednocześnie jesteśmy opiekunkami: dzieci, osób starszych, osób uczniowskich i studenckich, bezpiecznych przestrzeni w realu i internecie. Żyjemy w Polsce, w kilku dużych miastach. Od prawie dwóch lat spotykamy się, aby rozmawiać o tym jak nam się żyje, towarzyszyć sobie, badać, co jest możliwe do zmiany na lepsze, a co już się zmieniło: w jaki sposób możemy pracować i opiekować się. Co na to system, instytucje, środowisko i społeczeństwo. Plenum Osób Opiekujących Się tworzą: Wera Morawiec, Adu Rączka, Gabi Skrzypczak, Anna Steller, Marta Stoces, Dorota Walentynowicz, Ula Zerek, Ania Witkowska.

Kuba Szreder – kurator, wykładowca akademicki (ASP Warszawa, Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich), socjolog i teoretyk sztuki, zajmujący się m.in. feministyczną analizą ekonomii sztuki współczesnej. W 2018 roku współzałożył razem z Kathrin Böhm Center for Plausible Economies, współpracownik Community Economies Research Network – globalnej sieci badawczej zajmującej się ekonomiami społecznościowymi. W swojej ostatniej książce ABC of Projectariat: Living and Working in a Precarious Art World (2021) analizuje warunki pracy i życia artystycznego projektariatu, z naciskiem na oddolne strategie przeciwdziałania systemowo narzuconej prekarności.

Ida Ślęzak – doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW. Studiowała filozofię i kulturoznawstwo w ramach Kolegium MISH UW, spędziła rok w École des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Zajmuje się teatrem i sztukami performatywnymi. Realizuje Diamentowy grant poświęcony perspektywom nieantropocentrycznym w sztukach performatywnych. Publikowała w „Dialogu”, „Didaskaliach. Gazecie Teatralnej”, „Performerze”.

Monika Weychert – krytyczka, kuratorka i kulturoznawczyni. Pracuje w Uniwersytecie SWPS (od 2022), SAN (od 2016) i ASP Warszawa (od 2015). Wcześniej była związana m.in. z TVP Kultura, Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby w Królikarni – Oddziałem MNW. Zrealizowała około 100 wystaw jako freelancerka. Członkini Aica i OFSW. Praca społeczna-solidarnościowa jest jej nieobca.
 

Zin „nie widać mnie” vol. 2 to zbiór refleksji wizualnych i tekstowych. W tym numerze skupiamy się na ekonomii pracy opiekuńczej w kontekście osób pracujących jako artystki/ artyści oraz na naszym dobrostanie. Czyli na tym, co robić, by pracować twórczo i troszczyć się o innych i siebie, nawet gdy jest to bardzo trudne.

Format: 148 x 210 mm, druk Riso (1 kolor), 40 stron, nakład nieokreślony
Kontrybucje: Magda Hueckel, Wera Morawiec, Ada Rączka, Dorota Walentynowicz, Anna Steller, Kuba Szreder, Marianka Grabska, Ania Witkowska, Monika Drożyńska, Pamela Bożek, Ula Zerek, Magdalena Starska, Marta Maria Madej
Layout : Ania Witkowska