Panie doktorze
Reż. Miwa Nishikawa (Japonia) | WSTĘP: 15 zł

• Panie doktorze

Kadr z filmu "Panie doktorze", reż. Miwa Nishikawa (Japonia)

Po raz drugi festiwal kina azjatyckiego Pięć Smaków zaprezentuje wybrane filmy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W programie znajdą się tytuły z retrospektywy poświęconej twórczości japońskich reżyserek oraz najnowsze filmy o tematyce LGBTI z Azji Południowo-Wschodniej.

O filmie „Panie doktorze”

Student medycyny przyjeżdża na staż do małego miasteczka. Od lokalnego lekarza uczy się serdecznego podejścia do chorych, którym doskwierają nie tylko fizyczne dolegliwości. Pewnego dnia doktor znika bez śladu, a śledztwo przynosi więcej pytań, niż odpowiedzi.

Nagrody: Awards of the Japanese Academy 2010 - najlepszy scenariusz, aktorka drugoplanowa; Hochi Film Awards 2009 - najlepsza reżyseria, aktor i aktorka drugoplanowi; Kinema Junpo Award 2010 - najlepszy film, aktor, scenariusz; Yokohama FF 2010 - najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, aktorka drugoplanowa

Ubiegłoroczny przegląd “Queer Azja” zwrócił uwagę na coraz liczniejszą reprezentację filmów LGBTI w azjatyckich kinematografiach. W konkursie 9. edycji festiwalu znalazły się trzy nowe tytuły poruszające temat nieheteronormatywnych relacji. Osadzone w bardzo różnych sceneriach filmy z Korei, Tajwanu i Wietnamu w nowoczesny, mocny i przejmujący sposób opowiadają o kwestiach wykluczenia, inności i poszukiwaniu bliskich relacji w niesprzyjających warunkach.

W tym roku Pięć Smaków przygląda się także kwestiom genderowym. Filmom młodych japońskich reżyserek towarzyszyć będzie dokument “Nie ma się czego bać”, w którym Hisako Matsui oddaje głos aktywistkom i inicjatorkom ruchu feministycznego w Japonii, które od lat 60. prowadzą działalność na rzecz praw kobiet. Jej film to unikatowa her-storia, opowiadana nie tylko wydarzeniami politycznymi, ale prywatnymi historiami akademiczek i działaczek, które dzielą się swoimi doświadczeniami z kilku ostatnich dekad.

Ważnym punktem przeglądu będzie poniedziałkowy wieczór poświęcony kinematografii Kambodży. Film „Ostatni akt” opowiada o młodej dziewczynie, odkrywającej historię swojej rodziny, a przy tym - kambodżańskiego przemysłu filmowego. Reżim Czerwonych Khmerów zwalczał kino jako wykwit kultury Zachodniej: zniszczono ogromną część archiwów, a twórcy zginęli lub latami ukrywali swoją tożsamość. Do dziś przetrwało zaledwie kilkadziesiąt filmowych taśm, będących jedyną pozostałością po bogatej i barwnej filmowej tradycji. Projekcji będzie towarzyszył wykład Sethy Long-Kucharczyk z UAM oraz spotkanie z reżyserką filmu, Kulikar Sotho.

Bilety na projekcje filmowe dostępne na stronie piecsmakow.pl (tutaj też więcej informacji o festiwalu) oraz 30 minut przed każdym seansem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Inne wydarzenia z tego cyklu: