Dzień Wolnej Sztuki

• Dzień Wolnej Sztuki

Thomas Hirschhorn, \"Chandelier avec bustes de mannequins\", kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza do uczestniczenia w Dniu Wolnej Sztuki - inicjatywie mającej na celu skłonienie do spokojnej refleksji nad wybranych dziełami sztuki.

Według badań przeciętny gość galerii ogląda jedno dzieło sztuki przez 8 sekund. Czy wizyta w muzeum to tak naprawdę tylko maraton, podczas którego chce się zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty? Muzea mają inspirować, a nie męczyć – stąd pomysł Dnia Wolnej Sztuki. W ciągu godziny należy przyjrzeć się pięciu wybranym przez Muzeum obiektom. Przed każdym dziełem stoaną wolontariusze, którzy będą pomagać w wolnym oglądaniu sztuki. Spróbują pobudzić do dyskusji i zainspirować do zastanowienia się nad tym, co widać.

Akcja ma pokazać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów wynikających z braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać!

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej skupimy się na pięciu wybranych pracach z Kolekcji, wchodzących w skład wystawy „W niedalekiej przyszłości”.
Wybrane obiekty to: „Bałwan cytatów” Oskara Dawickiego, „Niewidzialne kobiety Solidarności” Sanji Ivekovic, „Czarny papież i czarna owca” Mirosława Bałki, „Stragan” Moniki Sosnowskiej oraz „Świecznik z popiersiami manekinów” Thomasa Hirschhorna.

POCZEKALNIA SPOTLIGHT KIDS (w godzinach 12.00-16.00) - otwarta strefa działań twórczych – miejsce, gdzie wszyscy, dzieci i dorośli, znajdą narzędzie do tworzenia i artystycznej ekspresji.

Tego dnia zapraszamy także na Warsztaty Młodego Warszawiaka (godz. 13:30), oprowadzanie w języku angielskim (godz. 14:00) oraz oprowadzanie po wystawie „W niedalekiej przyszłości” (godz. 16:00).