Dyskusyjny Klub Filmowy #7
Diabeł i Daniel Johnston
Dyskusyjny Klub Filmowy towarzyszy wystawom „Po co wojny są na świecie”, „Chleb i róże” oraz „Robiąc użytek”. Projekcje odbywają się w każdy wtorek, aż do końca trwania wystaw 1 maja, w ogólnodostępnej przestrzeni audytoryjno-biurowej na pierwszym piętrze pawilonu Emilia.
Daniel Johnston jest szeroko znany jako jeden z największych amerykańskich samouków muzycznych i plastycznych. Jego prace – zarówno dźwiękowe, jak i wizualne – są niezwykle surowe, a jednocześnie poruszające i wysoce oryginalne. Jest też znany jako artysta, który przez całe swoje życie musiał zmagać się z poważną chorobą psychiczną. Wszystko to zostało doskonale udokumentowane – już jako nastolatek Daniel Johnston zaczął nagrywać swoje życie na taśmach magnetofonowych i wideo. Na tysiącach kaset zarejestrował nie tylko swoje myśli, ale także sekretnie nagrał godziny rozmów z innymi.
Czerpiąc z tego bogatego materiału dokumentalnego, Jeff Feuerzeig nakręcił film, będący wyczerpującym i poruszającym portretem tego fascynującego artysty. To opowieść o tym, jak wyjątkowy talent i szaleństwo potrafią się uzupełniać i wzajemnie napędzać. Osobiste nagrania Johnstona, zapisy jego koncertów, świadectwa rodziny i znajomych oraz sama twórczość artysty składają się na tę pełną pasji i nie dającą się zapomnieć opowieść.
Diabeł i Daniel Johnston (The Devil and Daniel Johnston)
2006
reżyseria – Jeff Feuerzeig
109'
Wprowadzenie oraz dyskusję poprowadzi Rafał Jęczmyk. Film z polskimi napisami.
Rafał Jęczmyk - animator kultury, dziennikarz, kurator muzyczny, filmowy i artystyczny, współpracujący z takimi festiwalami, jak Avant Art, Wrocław Industrial Festival, T-Mobile Nowe Horyzonty, Rytuał, Energia Dźwięku, Podwodny Wrocław, Art of Improvisation i innymi. Twórca i kurator Kina CRK i Kina w Brzuchu. Fascynują go pomijane oficjalnie i dyletanckie obszary kultury i sztuki. Od 2012 roku współpracuje z Galerią tak w Poznaniu. Prowadzi na facebooku profil poświęcony Outsider Art.
Program Dyskusyjnego Klubu Filmowego został stworzony przez trzy zespoły kuratorskie pracujące przy wystawach „Robiąc użytek”, „Chleb i róże” oraz „Po co wojny są na świecie”.
Spotkania organizowane są w ogólnodostępnej przestrzeni audytoryjno-biurowej na pierwszym piętrze pawilonu Emilia w każdy wtorek, aż do końca trwania wystaw 1 maja.
Wszystkie pokazy łączy figura artysty, mierzącego się z problemami nierówności klasowych, społecznej akceptacji, powinności obywatelskich, jak i problematyka relacji artysty ze wspólnotą czy też twórczy eskapizm lub subwersja. Prezentowane są utwory filmowe artystów, dokumentalistów, outsiderów, którym towarzyszą omówienia kuratorów wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jak i zaproszonych gości.
Program
- 1 marca: „Entuzjaści. Kino outsiderów od lat 50. do 80.", wybór filmów amatorskich z Filmoteki Muzeum
- 8 marca: „Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles”, reż Jon Foy, 2011
- 15 marca: „Ustalenia, które zostały ustalone” reż. Magda Mosiewicz, 2016
- 22 marca: „My Name Is Janez Janša”, reż. Janez Janša, 2012
- 29 marca: „Marwencol", reż. Jeff Malmberg, 2010
- 5 kwietnia: Marina Vishmidt, program filmowy „Speculation as a Mode of Production in Art and Capital”
- 12 kwietnia: „The Devil and Daniel Johnston", reż. Jeff Feuerzeig, 2005
- 19 kwietnia: „2084: a science fiction show" (odcinki 1 i 2), reż. Anton Vidokle, Pelin Tan, 2015