25 lat: wolność, architektura, zmiana
Dyskusja wokół kolekcji „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej

• 25 lat: wolność, architektura, zmiana

Dom Bezpieczny pod Warszawą. Projekt: KWK Promes Robert Konieczny; wykonawca makiety: Łukasz Jagoda; fot. Marcin Czechowicz

W ramach cyklu spotkań dyskusyjnych związanych z wystawą Kolekcji „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszamy na debatę, której gośćmi będą światowej sławy architekci, autorzy wybitnych realizacji, które są na wystawie prezentowane oraz jej kuratorzy.

Trzech głównych panelistów to przedstawiciele zespołów architektonicznych, które prezentują na wystawie kolekcji „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej więcej niż jedną realizację: Robert Konieczny, Ewa Kuryłowicz, Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

Architektów będą też reprezentować: Andrzej Bulanda, Wojciech Grabianowski, Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Maciej Miłobędzki, Florian Riegler, Grzegorz Stiasny, Jan Sukiennik, Piotr Śmierzewski, Jakub Wacławek.

Plan spotkania przewiduje powitanie gości przez kuratorów wystawy, Tomasza Fudalę i Ewę P. Porębską oraz moderatora Piotra Sarzyńskiego. Następnie przez Ewę P. Porębską, redaktorkę naczelną miesięcznika „Architektura- murator” zostanie przedstawiona koncepcja Kolekcji. Krótkie wystąpnie zatytułowane „Liczy się jakość architektury” wygłosi arch. Monika Kupska-Kupis reprezentująca VELUX (jednego ze sponsorów kolekcji Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. „W podróży po Polsce” - wprowadzenie do dyskusji  poprowadzi Piotr Sarzyński, a potem dyskusję z architektami, autorami obiektów prezentowanych na wystawie.

Dyskusja będzie koncentrować się na zagadnieniach społecznego odbioru i społecznych funkcji architektury. Poruszone będą między innymi kwestie: czy miastom lepiej służy architektura „zadziorna” czy „pokorna” wobec otoczenia, tradycji, kontekstu urbanistycznego? Czy wybitna architektura pojedynczych obiektów może wpływać na jakość przestrzeni naszym miast? Jaka powinna być rola architektów w kreowaniu świadomości estetycznej rodaków? Jak promować najlepsze wzory? Czy kryteria społeczne oceny architektury i urbanistyki zyskują na znaczeniu?

Ze względu na obecność dyskutantów zagranicznych przewidziane jest tłumaczenie symultaniczne.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: