WARSZTAT MARTHY BOUZIOURI

• DRAMATURGIES OF THE OTHER: SELF-MAKING & SENSE-MAKING IN CONTEMPORARY DOCUMENTARY THEATRE

Dzięki uprzejmości Biennale Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Biennale Warszawa zapraszają na warsztat Marthy Bouziouri.

Warsztat wskazuje na problem stereotypowej, nadmiernie uogólnionej reprezentacji tożsamości uchodźcy w dominującym, zachodnim dyskursie (w mediach, polityce i czasami także sztuce) i zachęca do tworzenia przeciwstawnych narracji, podkreślających niedoreprezentowane, zróżnicowane i subtelne aspekty tożsamości osób z doświadczeniem uchodźczym, wykraczających poza zwodniczą dychotomię „ofiary albo zagrożenia”.

W takim kontekście teatr dokumentalny pojawia się jako odpowiedź na reprezentację hegemoniczną i prezentuje się jako przestrzeń, w której obowiązują zasady włączania, zorientowania na człowieka i która sprzyja samookreślaniu się oraz społeczno-politycznej świadomości.

Wspólnie z uczestnikami nakreślone zostaną paralele pomiędzy badaniami etnograficznymi a tworzeniem współczesnego teatru dokumentalnego. Korzystając z danych etnograficznych (nieformalne rozmowy, wywiady, notatki z pracy w terenie, rejestracje audiowizualne), odkrywając je na nowo, wspólnie się nad nimi zastanawiając i pracując nad ich dramaturgicznym przetworzeniem zostanie stworzony scenariusz nadający się do publicznej prezentacji w formie eksperymentalnego spektaklu dokumentalnego

Martha Bouziouri

multidyscyplinarna praktyczka sztuki i nauk humanistycznych. Dzieli swoją pracę pomiędzy trzy odrębne, ale organicznie zachodzące na siebie obszary: tworzenie teatru, realizowanie międzykulturowych projektów crossmediowych oraz badania etnograficzne.

Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki Dramatycznej przy Greckim Teatrze Karolosa Kouna oraz Wydział Komunikacji i Medioznawstwa Uniwersytetu Ateńskiego, gdzie uzyskała tytuł magisterski. Obecnie kończy doktorat w zakresie antropologii społecznej.
Martha jest także członkinią-założycielką firmy producenckiej PLAYS2PLACE, w której odpowiada za projekty teatralne i crossmediowe. W swoim podejściu do pracy posiłkuje się metodologią etnograficzną i skupia się na odkrywaniu źródeł dokumentalnych, wzmacniając je dodatkowymi środkami wyrazu na scenie (nagrania wideo, instalacje, nagrania dźwiękowe) i poza sceną (wystawy, interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej, konferencje, eseje, raporty). Wszystkie jej projekty opierają się na dłuższych okresach pracy w terenie i stanowią refleksję nad dynamicznymi społeczno-politycznymi przemianami i wyzwaniami, zachodzącymi w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Jej prace był prezentowane w Grecji (Festiwal Athens & Epidaurus, Grecki Teatr Narodowy, Biennale w Atenach) i poza jej granicami (Chantiers d'Europe - Théâtre de la Ville, Biennale w Wiesbaden, Festiwal Spielart, Festiwal Prapremier, Fundacja Razem Pamoja i inne).

Do jej najbardziej aktualnych projektów teatralnych, crossmediowych i badawczych należą m.in.: "Inicjatywy podejmowane przez uchodźców w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej: zagadnienia reprezentacji, własności i upodmiotowienia" (2017), "Ślady" (2016), "Dome Event" (2016), "Sprawa Farmacosi albo prawo do wody" (2015), "MINDEPENDANCE" (2015), "Opowieści wysiedlonych: sztuka i edukacja w obozach dla uchodźców w Libanie" (2015), "Opowieści rodzinne" (2014), "Sieci i praktyki solidarnościowe: nowe wymiary obywatelskości w Atenach w trakcie kryzysu" (2014).

W roku 2018 na Festiwal w Atenach przygotowuje spektakl z nurtu teatru dokumentalnego, zatytułowany "Amarinthos", a w Tetrze Maksyma Gorkiego w Berlinie spektakl "Pokoje z punktem widzenia".

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Spektakl Globalna Wojna Domowa Spektakl Biennale Warszawa - Premiera MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl Globalna Wojna Domowa Spektakl Biennale Warszawa MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
17:00 Debata NOWE FORMY GLOBALNEJ PRZEMOCY WYTWARZANE PRZEZ KAPITALIZMDebata MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJMARTHY BOUZIOURI MUZEUM na Pańskiej
Warsztaty PLAYING - REPLAYINGWarsztaty Liny Majdalanie MUZEUM na Pańskiej
19:00 Wykład PRZECIW-PRACA 1 CZY WYZWOLĄ NAS MASZYNY? MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
10:00 Seminarium PRZECIW-PRACA 1 CZY WYZWOLĄ NAS MASZYNY? SEMINARIUM MUZEUM na Pańskiej