Domena publiczna: jak myśleć o kulturze jako o dobru wspólnym?
Zahakować kulturę

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Zhakować kulturę” prowadzonego przez Alka Tarkowskiego i Mirka Filiciaka: „Domena publiczna: jak myśleć o kulturze jako o dobru wspólnym?”.

Zapytamy, czy idea kanonu kultury jest do utrzymania w czasach Internetu? I czy ważne jest hurtowe udostępnianie dziedzictwa, czy raczej tworzenie nadających zbiorom sens kolekcji?

Od kilku lat termin domena publiczna jest coraz częściej używany do opisania twórczości dotychczas nazywanej dziedzictwem kulturowym. Nowy termin ma podkreślać znaczenie dostępności dziedzictwa - w domyśle umożliwionej przez Internet. Jednocześnie powiązane zmiany kulturowe i technologiczne zmuszają do podstawienia pytań o naturę dziedzictwa w kulturze XXI wieku:

czy idea kanonu kultury jest do utrzymania w czasach Internetu?
  • na ile ważne jest hurtowe udostępnianie dziedzictwa, a na ile trzeba raczej tworzyć kolekcje nadające zbiorom sens?
  • czy umożliwiona przez Internet otwartość może być kluczową wartością dla instytucji kultury dbających o dziedzictwo?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć z udziałem gości reprezentujących instytucje kultury - będących „gatekeeperami” dziedzictwa kulturowego : z Katarzyną Śląską, wice-dyrektorką Biblioteki Narodowej, Anną Duńczyk-Szulc z Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN i Łukaszem Rondudą, kuratorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Punktem wyjścia do dyskusji będzie prezentacja
Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej - kolekcji online polskiej sztuki wizualnej.

Wstęp i prowadzenie: Alek Tarkowski, Centrum Cyfrowe Projekt: Polska