Dobre praktyki pomagania
Jak pomagać, aby nie szkodzić?

  • Dobre praktyki pomagania

    ilustracja: Noviki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", organizowaną przez grupę Czarne jest polskie.

Jak pomagać, aby odpowiadać na potrzeby osób, którym pomagamy? Jak pomagać, aby nie szkodzić? I jak pomagać tak, aby nie powielać schematu „białego wybawcy”? Jakie są zagrożenia niewłaściwych form pomocy, czyli takich, które szkodzą i co robić, aby ich unikać? Wspólnie zastanowimy się nad istotą mądrego i etycznego pomagania, a także nad metodami ochrony praw i bezpieczeństwa osób, którym udzielana jest pomoc. Pomoc, która uwzględnia kontekst kulturowy, jest długofalowa i nie sprzyja nadużyciom władzy. Porozmawiamy też o tym, dlaczego w ogóle pomagamy innym i jak na nas samych to pomaganie wpływa.

Punktem wyjścia do naszych rozważeń będzie spotkanie z przedstawicielami fundacji Leczymy z misją i Simba Friends.


 

Sara Alexandre

pół-Polka, pół-Angolijka. Studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Modelka plus size. Aktywistka, jedna z inicjatorek akcji #dontcallmemurzyn.

Klaudia Ofwona Draber

współzałożycielka Fundacji Ofwona, której główną misją jest stworzenie dostępu do edukacji każdemu dziecku w Afryce oraz założycielką nowojorskiej organizacji non-profit KODA, która zajmuje się bezpośrednim wsparciem artystów i ich twórczości.
Ponadto jest też konsultantką Polskiego Instytutu Kultury w Nowym Jorku. Prowadziła artystyczne, technologiczne i strategiczne projekty nie tylko w Europie, ale i w Afryce oraz Stanach Zjednoczonych. Pracowała również jako konsultantka w British Council Arts oraz w UBS i CSR, zarządzając projektami oraz współpracami z artystami, galeriami i uniwersytetami. Zasiada w Komitecie Członkowskim ArtTable i jest mentorką przedsiębiorców kreatywnych w NEW INC w Nowym Muzeum. Ukończyła kierunek Art Buisness na Sotheby Institute in Art Buisness w Nowym Jorku, gdzie powstał pomysł na założenie organizacji KODA i studia w Szkole Głównej Handlowej.

Marcin Kiszka

pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Leczymy z Misją. Aktualnie pełni funkcję prezesa zarządu organizacji. W roku 2016 w ramach programu Wolontariat Polska Pomoc realizował grant "Pracujmy i uczmy się razem - kompleksowy program opieki zdrowotnej w Muthale w Kenii" jako wolontariusz Polskiej Misji Medycznej. W roku 2017 był odpowiedzialny za wysyłkę 4,5 tonowego kontenera pełnego sprzętu medycznego do szpitali partnerskich Stowarzyszenia. Trzykrotnie pełnił funkcję koordynatora wyjazdu wolontariuszy na projekty pomocy rozwojowej w Kenijskich i Ugandyjskich ośrodkach medycznych w latach 2018 i 2019. Nadzorował szkolenia z ginekologii i położnictwa w szpitalach z ginekologii i położnictwa w ramach programu małych grantów Ambasady RP w Nairobi w 2018 i 2019 roku. W roku 2019 wyróżniony listem gratulacyjnym rektora ukończył kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. W 2020 roku koordynator ogólnopolski i inicjator akcji Koronazglowy.pl. Inicjatywa zrzeszała ponad 300 wolontariuszy z całej Polski, wyprodukowała i dostarczyła ponad 80 tys. maseczek, prawie 1000 litrów płynów do dezynfekcji i wiele innych środków ochrony do medyków i medyczek.

Fundacja Leczymy z Misją

to niezależne stowarzyszenie, którego celem jest niesienie pomocy rozwojowej w kenijskich szpitalach poprzez wysyłkę sprzętu medycznego oraz prowadzenie szkoleń dla personelu. Leczymy z Misją to wyjątkowy projekt tworzony przez studentów medycyny, stomatologii, położnictwa, optometrii oraz lekarzy. Koło Naukowe na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, dzięki zaangażowaniu jego członków ewoluowało z podprojektu wspierającej nas fundacji do nowego, niezależnego stowarzyszenia zajmującego się polepszaniem jakości opieki zdrowotnej w krajach globalnego Południa, jak i szkoleniem oraz mobilizacją studentów kierunków medycznych z całej Polski.

Fundacja Simba Friends

organizacja z polskim temperamentem i kenijską duszą. Powstała z myślą o zdolnej młodzieży z ubogich środowisk, by wspierać ideę równych szans w edukacji i rozwoju. Działa aktywnie w Polsce i w Afryce, by dać młodym szansę, na którą zasługują.  

Margaret Ohia-Nowak

językoznawczyni i kulturoznawczyni. Trenerka kompetencji międzykulturowych. Trenerka antydyskryminacyjna. Certyfikowana Trenerka FRIS®. Prowadzi firmę szkoleniowej kształcącą w zakresie komunikacji międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i empatycznej. Obroniła doktorat pt. Przejawy rasizmu w polszczyźnie na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka scenariuszy lekcji, materiałów edukacyjnych i publikacji naukowych o tematyce międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i globalnej. 

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Debata Zdrowie a życie we wspólnocie Online
,
17:00 Warsztaty RenegocjacjeWarsztaty interwencji krytycznej Online
,
18:00 Debata Postprawda a wykluczenie osób Głuchych Online
,
11:00 Warsztaty Mieszkać razemIntegracyjne warsztaty rodzinne online Online
,
18:00 Debata Gwałt. Historie z pamiętnika ocalałych (Survivors) Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu Online
,
18:00 Spotkanie Wspólnota i wspólnotySpotkanie online Online
,
18:00 Wykład Pandemia i bezradność architektury Online
,
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w PJM po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 12: COŚ WSPÓLNEGO Online
,
18:00 Spotkanie Ćwiczenie ze wspólnotySpotkanie online Online
,