Dmuchana barykada z Tools for Action
Prezentacja, warsztaty i działania z Artúrem van Balenem z Tools for Action: 15, 16 i 17 kwietnia

• Dmuchana barykada z Tools for Action

Dekoracja artystyczna na obchodach 17. rocznicy rewolucji październikowej, Moskwa, 1934, dzięki uprzejmości Artúra van Balena

Tools for Action to kolektyw artystyczno-projektancki, który tworzy nadmuchiwane narzędzia wykorzystywane w taktyce nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Podczas prezentacji Artúr opowie o historii oraz teorii stojącej za dmuchanymi obiektami: Jaki jest związek historyczny pomiędzy pneumatyką a protestem? Dlaczego te narzędzia tak doskonale sprawdzają się w działaniach politycznych? Warsztat prowadzony na zasadzie „zrób to sam” pokaże, jak można stworzyć nadmuchiwane barykady, używając prostych artykułów domowych, takich jak dwustronna taśma do dywanów i folia termoizolacyjna. W niedzielę dmuchane obiekty zostaną sprawdzone w praktyce – z barykadami będziemy ćwiczyć różne szyki wojskowe.

Prosimy o potwierdzenie udziału na zapisy@artmuseum.pl

Artúr van Balen

studiował filozofię na Uniwersytecie Amsterdamskim oraz sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie. Jest założycielem grupy Tools for Action, a wcześniej Eclectic Electric Collective, która w kolektywny sposób projektuje i tworzy nadmuchiwane narzędzia działania i protestu. Od 2013 r. bada on kulturową i techniczną historię pneumatyki. Jego prace były wystawiane w instytucjach oraz na festiwalach sztuki aktywistów, w tym Theatre Dortmund (Mirror-Barricade, 2016 r.), Victoria and Albert Museum (Disobedient Objects, 2014 r.), Designhuis Eindhoven (De Etende Mens, 2013 r.), ArtPlay w Moskwie (MediaImpact, 2013 r.) i Steirischen Herbst w Graz (Truth is concrete, 2012 r.).