DIK Fagazine: BEFORE \'89
Karol Radziszewski & Kisieland

• DIK Fagazine: BEFORE \\\'89

„Kisieland” Karol Radziszewski

Muzeum zaprasza na prezentację najnowszego numeru magazynu DIK Fagazine „BEFORE '89” połączoną z premierowym pokazem dokumentu Karola Radziszewskiego „Kisieland”. Ostatni numer DIK Fagazine jest zwieńczeniem wielu podróży i spotkań, podczas których twórcy magazynu zbierali narracje o życiu homoseksualistów w komunistycznej Europie Środkowo-Wschodniej.

Tomasz Basiuk (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego) opowie o zagrożeniach związanych z błędami metodologicznymi, sporami interpretacyjnymi i możliwością ujawnienia informacji w badaniach archiwalnych dotyczących mniejszości seksualnych. Natomiast Magda Szcześniak (Instytut Kultury Polskiej UW) zada pytanie o potrzebę i możliwość tworzenia, pisania i pokazywania historii queer, opowie też o wyzwaniach i pułapkach związanych z takim przedsięwzięciem.

Podczas spotkania premierowo zaprezentowany zostanie dokument Karola Radziszewskiego „Kisieland” - zapis spotkania artysty z Ryszardem Kisielem, twórcą „Filo” (pierwszego gejowskiego zina wydawanego w Europie Środkowo-Wschodniej). Osią filmu jest ukryte dotychczas archiwum - dziesiątki kolorowych slajdów dokumentujących sesje fotograficzne, które Kisiel realizował ze swoimi znajomymi, w prywatnym mieszkaniu jednego z nich. Zdjęcia powstały na przełomie 1985 i 1986 roku, jako bezpośrednia reakcja na milicyjną akcję „Hiacynt“, polegającą na zbieraniu przez SB materiałów o polskich homoseksualistach.

Spotkanie towarzyszy wystawie „DIK. Archiwum” w Galerii Kolonie, której otwarcie nastąpi 8 maja 2012.