Czego nie widać w sztuce I Oprowadzanie z audiodeskrypcją

• Zdjęcie czarno-białe. Anka Ptaszkowska i Bernd Lohaus stoją odwróceni twarzą do obiektywu. Uśmiechają się. Zdjęcie zrobione jest w podziemiach. Widać surowe mury i niskie sufity. Brak okien. W tle kilka osób siedzi na betonowych oparciach.

Bernd Lohaus i Anka Ptaszkowska podczas wernisażu wystawy Bernda Lohausa w Galerii 14, 17 rue Campagne-Premiere, Paryż, 1973, fot. Eustachy Kossakowski, MSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie po wystawie z cyklu „Czego nie widać w sztuce”. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”.

Zapraszamy osoby z niepełnosprawnością wzroku i nie tylko!

Zapisy: weronika.regosz@komunikacja.artmuseum.pl (chęć skorzystania z asysty w dotarciu na wydarzenie prosimy zgłaszać podczas zapisu).

Anka Ptaszkowska działa w centrum polskiego środowiska artystycznego od około 60 lat. Była jedną z osób zakładających Galerię Foksal. Pisze manifesty, współpracuje i przyjaźni się z artystami i artystkami.

Osią wystawy poświęconej galerzystce i krytyczce, jest scenariusz filmu autobiograficznego w 32 rozdziałach, napisany przez samą Ptaszkowską w 2016 roku. Zrealizowany na podstawie tego tekstu film Anny Molskiej „Wyobraźcie sobie, że istnieje prawda w sztuce” będzie pokazywany w Muzeum nad Wisłą podczas trwania ekspozycji. Kuratorką wystawy jest Maria Matuszkiewicz.

Podczas spotkania skupimy się na pracach artystów i artystek, z którymi współpracowała i przyjaźniła się Anka Ptaszkowska. Zastanowimy się, czym charakteryzowała się polska sztuka tamtego okresu.

Oprowadzanie odbywa się w ramach cyklu „Czego nie widać w sztuce” i jest prowadzone w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Zapewniamy:
audiodeskrypcję, możliwość dotykania wybranych prac i dodatkowe materiały dotykowe, możliwość zadania pytań o niejasne elementy wystawy, asystę wolontariuszki w drodze i podczas wydarzenia (chęć skorzystania z asysty prosimy zgłaszać podczas zapisu).

Spotkanie prowadzi Marcin Matuszewski.

Koszt udziału: 1 zł

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Kultura bez barier".

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Warsztaty Sztuka w całym spektrum I Oprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Integracyjne warsztaty rodzinne z Martą Nadolle MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Екскурсія українською мовоюOprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
17:30 Oprowadzanie Muzeum TYLKO dla nauczycielek i nauczycielioprowadzanie dla osób uczących MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą