Coś Więcej niż Szalik

• Coś Więcej niż Szalik

proj. Bruno Althamer i Diana Grabowska

W specjalnie zbudowanym kiosku przed wejściem do siedziby Muzeum studenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przez cały czas trwania rozgrywek Euro 2012 będą produkować autorskie edycje szalików.

Oprócz nazwy i znaku drużyny, szaliki będą „przemycały” treści związane z Warszawą i jej architekturą, naszywki przedstawiające znane prace polskich artystów, oraz symbole, które zamiast treści piłkarskich, będą „kibicować” treściom kulturalnym.

Projekt zatytułowany „COŚ WIĘCEJ NIŻ SZALIK” realizowany we współpracy z młodymi artystami jest oryginalnym pomysłem stworzenia przestrzeni dialogu, w której ikonografia piłkarska (dominująca w tych dniach na ulicach Warszawy) będzie wzbogacona elementem artystycznym.

Szaliki będą wykonywane w obecności zamawiającego, który zadecyduje o każdym elemencie.

Projektowi towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i dorosłych (16 i 23 czerwca o godz. 12.30).

Zapisy na warsztaty pod adresem info@artmuseum.pl (przy zgłoszeniu prosimy o podawanie adresu e-mail, numeru telefonu, a także wybranej daty warsztatów) Liczba miejsc ograniczona.

Bruno Althamer i Diana Grabowska, „formazone” o sobie:

„Nasze działania polegają na prowokowaniu reakcji, dialogu poprzez wykorzystywanie zjawisk takich jak stereotypy do zaprezentowania mocy indywidualności, która jest narzędziem samodoskonalenia i rozwoju. Wszelkie ideologie powstają z podstawowej i odwiecznej potrzeby sensu. Wyjaśniają to co niezrozumiałe w radykalny sposób. tworzą system, z którym wszelki dialog staje się trudny bądź niemożliwy. Widzimy niebezpieczeństwo w przyjmowaniu gotowych idei, ideologii, nieświadomym konsumowaniu ich i podpisywaniu się pod nimi. Bezmyślne popieranie ich prowadzi do popularyzacji na ogromną skalę i właśnie to staje się jedynym niepodważalnym dowodem ich autentyczności (patrz religia, partie, kluby sportowe), rażąca jest łatwość z jaką ludzie przyjmują, popierają i reklamują gotowe systemy. Taka postawa zwalnia z odpowiedzialności za własne myślenie i w olbrzymiej mierze ogranicza rozwój.”

Partnerem akcji „Więcej niż szalik” jest Goethe Institut.

Projekt zrealizowany we współpracy z Touax sp. z o.o