Co robią ludzie w kaskach? Poznajcie inżynierów
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Fragment wystawy z asfaltowym fragmentem wznoszącej się ulicy .

Krzysztof Franaszek, Wiadukt, 2022. Fot. Daniel Chrobak.

Zapraszamy na dyskusję o tym, jak inżynierowie i inżynierki ze swoimi technologiami pozwalają zmaterializować wizje architektów i architektek.

Przeniesiemy się w rzeczywistość codziennych zmagań na placu budowy: próby porozumienia między branżami architektura – budownictwo i pojawiających się opóźnień czy oczekiwań władz w zakresie realizacji inwestycji publicznych.

Zastanowimy się skąd się bierze forma mostów, wiaduktów i wielkich muzeów oraz z jakimi rytuałami projektowymi i wykonawczymi wiąże się realizacja tych inwestycji. W jakim rytmie powstają?

Łukasz Harat (kolektyw antyRAMA) i jego goście z firmy ULMA: Piotr Dyda i Bartłomiej Rakowski oraz architekta Anna Zawadka-Sobieraj z pracowni architektonicznej mech.build – przeniosą nas w świat wielkich inwestycji. Rozmowa wyjaśni różnice pomiędzy inżynierami/inżynierkami i architektami/architektkami oraz ich role na ogrodzonymi płotami placów budowy.

Łukasz Harat
Urbanista i socjolog, doktorant na Wydziale Architektura Politechniki Śląskiej; studiował socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego; członek Zarządu kolektywu antyRAMA i Urban Space Lab, dyrektor ogólnopolskiego festiwalu A<FESTIVAL, prowadzący mikro-telewizję o kulturze miejskiej Street Cloud, artysta-rezydent w Drzwiach Zwanym Koniem w Katowicach, zagadywacz w kolektywie ZAGADAJ; doświadczenie zbierał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Fundacji Napraw Sobie Miasto i biurze architektonicznym OVO Grąbczewscy; organizator ponad 200 interdyscyplinarnych projektów z zakresu architektury i socjologi, socjourbanistyki, edukacji kulturalnej; moderator w procesach konsultacji społecznych i planowania społecznego; twórca instalacji przestrzennych i artystycznych.

Piotr Dyda
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej (specjalność : konstrukcje budowlane i inżynierskie) Politechniki Warszawskiej. W firmie ULMA pracuje od 2009 roku początkowo jako projektant, następnie kierownik zespołu projektowego, główny projektant, a obecnie dyrektor techniczny. Systemy deskowań i rusztowań zna jak mało kto, w codziennej pracy zajmuje się projektowaniem systemów ULMA, które wykorzystywane są w każdym segmencie budownictwa.

Bartłomiej Rakowski
Absolwent Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki na Wydziale Inżynierii Środowiska (specjalność : budownictwo wodne i zarządzanie zasobami wodnymi). Z firmą ULMA związany jest od 17 lat. Swoją karierę zaczynał od stanowiska projektanta, następnie zasilił szeregi handlu. Większość życia zawodowego i osobistego związany z Krakowem. Obecnie jest dyrektorem handlowym firmy ULMA, gdzie odpowiada za realizację celu sprzedażowego, poprzez negocjowanie i pozyskiwanie kontraktów do obsługi, a także za tworzenie polityki handlowej firmy i budowanie relacji z klientami.

Anna Zawadzka-Sobieraj
Architektka i socjolożka, wspólniczka w mech.build sp. z o.o. – pracowni architektury ekologicznej. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Wykładowca akademicki UW (2016/2017, 2020/2021) studiów magisterskich o specjalizacji sztuki społeczne. Członkini Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP (kadencja 2019 – 2023), Pełnomocnik ds. budownictwa naturalnego Oddziału Warszawskiego SARP. W Jury Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy 2021, Audytorka dla potrzeb Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy 2020 w zakresie oceny ekologicznej. Built Environment Manager w Materiality, specjalistka ds. wprowadzania w inwestycjach deweloperskich kryteriów unijnych działalności zrównoważonych środowiskowo związanych z Taksonomią. Autorka projektów ekologicznych budynków z materiałów naturalnych. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (od 2011), Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów (od 2011), Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP (od 2018), akcji #architekcidlaklimatu (2019).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

11:00 Warsztaty Projektujemy miasto. Integracyjne warsztaty rodzinneWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮoprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Walka o ulice"WARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieWarszawa w Budowie 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWarszawa w Budowie 14 MUZEUM nad Wisłą