[Wydarzenie odwołane!] Choreografie Sojusznictwa
Kem Szkoła 2022

• [Wydarzenie odwołane!] Choreografie Sojusznictwa

Zapraszamy do Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik" na jedno z trzech spotkań Kem Szkoły w ramach programu Choreografie Sojusznictwa.

Pełna rosyjska inwazja na Ukrainę uwidoczniła wiele kwestii, które dotychczas postrzegano jako raczej nieistotne. Jedną z nich jest fakt, że choć przez ostatnie 40 lat zachodni kolonializm został poddany skrupulatnej analizie, to rozumienie kolonizatorskich procesów we Wschodniej Europie i Azji Środkowej zawsze był „blind spotem” w międzynarodowym dyskursie.

Spotkanie z Solidarnym Domem Kultury “Słonecznik” będzie miało dwie części: wykładową i performatywno- poetycką. Pierwsza rozpocznie się od krótkiego wykładu prowadzonego przez Yulię Krivich, będącego przedłużeniem jej badań i prowadzonego w Kem Szkole seminarium, wokół pytań: Jak kultura może być używana jako narzędzie dla realizacji narracji kolonialnych? Jaką rolę mogą odegrać artystki i artyści w promowaniu lub obalaniu imperialnych mitów? Czym jest westsplaining?

W drugiej części spotkania przyjrzymy się wspólnie poezji, która dziś upomina się o pamięć, o gniew i solidarność. W czasach okrucieństw, treść krytyczna i życie społeczne poezji są nierozłączne. Wychodząc od pytania: czy to, co intymne, zanurzone w metaforze może stać się formą oporu i aktem niezgody? Chcemy zanurzyć uczestników i uczestniczki we wspólnym przeżywaniu, reorganizacji słów, myśli i ruchu. Zapraszamy do „otwartego mikrofonu” – wspólnego czytania tekstów własnych i znalezionych oraz do celebrowania wywrotowej siły poezji.

Wydarzenie jest kontynuacją warsztatu prowadzonego przez SDK Słonecznik w Kem Szkole wokół poezji buntu i protestu. Wszystkie wykłady i spotkania tłumaczone będą na Polski Język Migowy.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Wykład Wyobrażenie „Wschodniej Europy". Neokolonialne spojrzenie artystyczne | Лекція: Образ «Східної Європи». Неоколоніальний художній поглядWykład Marii Vorotiliny MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Warsztaty Warsztat: Front kulturalny jako forma oporu w Ukrainie MUZEUM na Pańskiej
18:00 Premiera SONIAKH digest MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
17:00 Spotkanie Oberih – prezentacja książkiSolidarny Dom Kultury “Słonecznik” MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Wykład Exodus z kondycji postsowieckiej Pokaz filmów i wykład MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
17:00 Dyskusja Strategie mówienia o romskościProjekcja filmu i dyskusja MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa