Bohdan Mazurek in memoriam

  • Bohdan Mazurek in memoriam

    fot. Andrzej Zborski

Wieczór poświęcony pamięci zmarłego 21 maja bieżącego roku wybitnego kompozytora i reżysera dźwięku związanego ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Po krótkim wprowadzeniu, które wygłosi kurator i krytyk muzyczny Antoni Beksiak, zaprezentowane zostaną dwie kompozycje kwadrofoniczne Bohdana Mazurka – „Epizody” oraz „Daisy Story”.

Na koniec odtworzone zostaną cztery krótkie utwory, oparte na samplach z „Pennsylvania Dreams” Mazurka, autorstwa norweskiego producenta i muzyka Helge Stena (a.k.a. Deathprod). Kompozycje te znajdą się na zapowiadanej na jesień tego roku płycie Stena z reinterpretacjami utworów ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia nakładem oficyny Bôłt Records.
 

Antoni Beksiak - kurator „Turning Sounds”, „Gębofonu” i „Ad Libitum”, krytyk muzyczny, twórca. Zajmuje się muzyką poważną, jazzową, pop i etniczną. Współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Tańca”, działającego na rzecz tradycyjnej muzyki i tańca Polski Centralnej. Autor analiz, audycji radiowych (w II programie PR i w dawnej Rozgłośni Harcerskiej), niegdyś redaktor działu w “Ruchu Muzycznym”. Coraz intensywniej oddaje się wokalistyce technik rozszerzonych, w Niewte odpowiada za cyfryzację rytmów mazurkowych. Gra w spektaklu Marty Górnickiej "Requiemmaszyna". Urodził się w 1972 roku w Warszawie, gdzie wciąż mieszka.

Bohdan Mazurek (1937-2014) - reżyser dźwiękowy i kompozytor, od 1962 roku związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Reżyserii Muzycznej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Jego kompozycje były wykonywane i nagradzane na światowych festiwalach. Uczestniczył w słynnych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt w 1972 roku. Tworzył również muzykę filmową, z której najbardziej znana jest ta skomponowana wspólnie z Andrzejem Korzyńskim do filmów o Panu Kleksie ("Pan Kleks w kosmosie", "Podróże Pana Kleksa" i "Akademia Pana Kleksa").

Helge Sten (a.k.a. Deathprod) - norweski muzyk i producent. Jeden z pionierów estetyki dark ambientowej. Jako Deathprod opublikował klika albumów, w tym m. in. Nordheim Transformed (wpólnie z Biosphere). Jako producent jest odpowiedzialny za brzmienie poszukującej i wyznaczającej trendy norweskiej wytwórni Rune Grammofon. Znany również jako członek supergrupy norweskich improwizatorów Supersilent.
 

Zobacz także:

Inne wydarzenia z tego cyklu: