Blok urbanistyczny
Użyteczność architektury. Jakub Szczęsny

  • Blok urbanistyczny

Wolskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Jakubem Szczęsnym wokół jego najnowszej ksiązki „ Witaj w świecie bez architektów”.

Blok urbanistyczny to cykl dyskusji na temat faktycznie istniejącej, a niekoniecznie namacalnej architektury miasta, jego struktury powstającej w działaniu i projektowanej wciąż na nowo. To rozmowa i refleksja o mieście wielowymiarowym i wielogatunkowym, przestrzeni zmian i trwania – takiej, w której nieustannie rozgrywanych jest szereg interesów, a ich reperkusje pociągają za sobą kolejne działania, rozbudzają pragnienia, lub przeciwnie, pozbawiają złudzeń. Tak rozumianemu miastu przyglądamy się wspólnie z autorami i autorkami publikacji dotyczących jego różnych aspektów: od mieszkalnictwa i budownictwa, przez muzykę i krajobraz dźwiękowy, po seksualność i inne aktywności mieszkańców i mieszkanek.

„Większość budynków to nie dzieła sztuki” – pisze Jakub Szczęsny, autor koncepcji najmniejszego budynku świata (Dom Kereta, w kolekcji nowojorskiego MoMA) pokazuje, że dobre budownictwo nie opiera się na oderwanym od rzeczywistości wizjonerstwie, lecz na obserwacji kontekstu, w którym ma powstać dany budynek (…) „Witaj w świecie bez architektów” to książka adresowana do osób, które zaczynają interesować się architekturą i poszukują odpowiedzi na pytanie, dlaczego otaczające nas rzeczy wyglądają (i działają) tak, a nie inaczej. Autor pisał ją z myślą o swoim nastoletnim synu i jego rówieśnikach, dlatego pojawiają się w niej liczne notki wyjaśniające i ilustrujące trudniejsze kwestie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby książkę przeczytali też dojrzalsi czytelnicy, jeśli chcą lepiej zrozumieć i ocenić własne otoczenie – i wyjść poza opisywanie świata wyłącznie epitetami „ładne” i „nieładne”.

 

Spotkanie odbędzie się stacjonarnie, w Wolskim Centrum Kultury,
oraz online -> zapraszamy tutaj.


 

Zobacz także: