Bal gałganiarzy
Inauguracja WARSZAWY W BUDOWIE

• Bal gałganiarzy

fot. Tadeusz Rolke, Bal gałganiarzy warszawskiej ASP, 1957

Bal Gałganiarzy kontynuuje tradycje popularnych balów przebierańców, z których Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie słynęła od dwudziestolecia międzywojennego i lat 50.

UWAGA! OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI.
Niestety, w tej chwili nie ma już dostępnym zaproszeń.

W czasie Balu odbędzie się aukcja charytatywna zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na której będzie można kupić kostiumy z Bankietu Ciał, czyli balu wzorowanego na performensie francuskiej artystki Louise Bourgeois, “The Body Banquet”. Całkowity dochód z aukcji będzie przeznaczony na zakup pracy „Observer of Spring” Lynette Yiadom-Boakye.

Zdjęcia licytowanych strojów można zobaczyć w galerii na Facebookowym profilu Towarzystwa.

Bal nawiązuje też do przebieranych Dziadów okresu transformacji początku lat 90., w których wzięli udział politycy i artyści.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie łączą siły, by hucznie zainaugurować wyjątkowe wydarzenie w artystycznym życiu miasta – otwarcie nowego gmachu Akademii na Powiślu. Rozpoczęcie działalności Akademii w nowym budynku zbiega się ze startem kolejnej edycji WARSZAWY W BUDOWIE, tym razem organizowanej pod hasłem „Miasto artystów” i poświęconej życiu artystycznemu Warszawy.

Bal Gałganiarzy to kontynuacja tradycji popularnych balów przebierańców, z których warszawska Akademia słynęła w latach międzywojennych i w latach 50. To także przypomnienie przebieranych Dziadów, z początku lat 90., w których udział brali politycy i artyści.

Scenografia balu i liczne projekcje multimedialne przypominać będzie o historycznych balach i historycznych gałganiarzach, lecz głównymi gwiazdami będą gałganiarze współcześni – „zawodowi” goście warszawskich wernisaży, których barwne stroje, ostre makijaże i upodobanie do wernisażowego wina stanowią nieodłączny element artystycznego pejzażu miasta. Na tegoroczny Bal Gałganiarzy zostali oni imienni zaproszeni w charakterze gości honorowych.

W przestrzeni balu znajdzie się także miejsce dla rzeźbiarskich kawaletów, które zajmą nadzy modele i modelki na co dzień pozujący studentom Akademii, a na gości balu, chcących dołączyć do gałganiarskiego korowodu, czekać będzie na miejscu specjalny „szmatex” wypożyczający kreacje na ten specjalny wieczór, oraz stylistka Anna Imiela, która pomoże niezdecydowanym wybrać odpowiednie ciuchy.

Do dyspozycji uczestniczek i uczestników balu będą dwie sceny: na parterze scena główna, na której wystąpi big band i zaproszone zespoły oraz dancefloor na poziomie -1, obsługiwany przez DJ-ów.

Całości przyglądać się będzie „Guma” Pawła Althamera i zdjęcia gałganiarzy wykonane przez Tadeusza Rolke.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

12:00 Wycieczka Gdzie chodzi student ASP?Spacer Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
13:00 Warsztaty Tutaj uczą sztuki. Atelier Foksal Spotkanie z twórcami Atelier Foksal Atelier Foksal
ul. Foksal 11 (II piętro), Warszawa
13:00 Warsztaty Zasoby naturalne sztuki Warsztaty rodzinne Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
18:00 Performans Oczami się nie nasyciszDziałania performatywne Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
18:00 Spotkanie Lokale na pracownie twórczeDyskusja o pracowniach artystycznych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład Robić użytekSpotkanie z cyklu: „Artysta (i artystka) jako istota miejska: występowanie, zwyczaje i polityka” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia