Autoportret według Natalii Bażowskiej
warsztaty towarzyszące wystawie Artystyczna Podróż Hestii

• Autoportret według Natalii Bażowskiej

Natalia Bażowska

To, jak postrzegamy samych siebie, podobne jest do patrzenia na świat przez lunetę.

Przyrządy optyczne mogą – bardziej lub mniej – zmieniać pole naszego widzenia, a świat, który postrzegamy może być przefiltrowany przez różne rodzaje szkła: kolorowe, zniekształcone, pofałdowane, powiększające lub zmniejszające. Każdy z nas ma własną „lunetę” i własne „szkło”. Dobrze jest uświadomić sobie, że się je ma, a jeszcze lepiej wiedzieć, jak wpływa na nasze postrzeganie świata. Na warsztatach chciałabym, by każdy stworzył pracę, która jest jego własnym portretem. Przedstawił siebie tak, jak o sobie myśli i jak siebie definiuje. Co ważne, portret wcale nie musi być portretem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Może być punktem. Słowem. Znakiem. Czymś, o czym możemy powiedzieć, że jest naszą definicją nas samych.

Zapisy: konkurs@fundacjaaph.pl

Natalia Bażowska

urodziła się w 1980 roku w Dąbrowie Górniczej. Mieszka i tworzy w Katowicach, gdzie w roku 2013 ukończyła z wyróżnieniem Wydział Malarstwa na tamtejszej ASP. Wcześniej, w latach 1999-2005, studiowała na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Tam też, przy Katedrze Psychiatrii, rozpoczęła w roku 2007 studia doktoranckie. Przez kilka lat jej praca naukowa przeplatała się z twórczością, stając się polem wzajemnych inspiracji i uzupełnień. W 2010 roku obroniła doktorat powiązany z obiema dziedzinami. Od 2011 roku zajmuje się wyłącznie twórczością, koncentrując się na badaniu zależności między życiem a sztuką. W 2012 otrzymała Stypendium Ministra Kultury oraz Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Laureatka 10. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.