Atlas zbrodni. Wykład Nabila Ahmeda

• Atlas zbrodni. Wykład Nabila Ahmeda

Tropikalny cyklon Winston nad wyspami Fidżi.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Nabila Ahmeda, „Atlas zbrodni”, który poprzedzony będzie półgodzinnym oprowadzaniem po wystawie ”Bestia, bóg i linia" oraz wstępem Sebastiana Cichockiego.

„W historii ludzkości natura doznawała ogromnych szkód w czasie konfliktów, czy to celowo, jako skutek uboczny, czy też stając się narzędziem walki. W nowej epoce wojny klimatycznej motywem dla niszczenia środowiska nie jest już zwycięstwo jednej armii nad drugą, ale zysk korporacji przy zagwarantowanej politycznie bezkarności. Działalność ludzka w dogłębny sposób kształtuje naturę - do tego stopnia, że zaczyna ona wdzierać się do społeczeństwa w coraz bardziej gwałtowny i coraz mniej przewidywalny sposób. Nie istnieje żadne prawo, które chroniłoby ziemię i jej ubogich przed ekobójstwem, nieuznawanym wciąż jako zbrodnia przeciwko pokojowi. Mój wykład będzie dotyczył tej luki prawnej i moralnej jako pola do analizy tego, jak architektura zaangażowana politycznie i kultura wizualna osadzona w historii dają nowe możliwości stawiania oporu, tak aby prawo zbudowane dla ziemi definiowało zbrodnię naszej epoki” - Nabil Ahmed.

Nabil Ahmed

Urodził się w 1978 w Dhace, Bangladeszu, mieszka i pracuje w Londynie. Jest inicjatorem niezależnego projektu badawczego INTERPRT, gromadzącego dane, aby stworzyć alternatywne forum dla ścigania przestępstw dokonywanych na środowisku naturalnym w regionie Pacyfiku. Celem projektu jest badanie nadużyć z wykorzystaniem analizy przestrzennej i medialnej oraz wspieranie walki o uznanie „ekobójstwa” za przestępstwo w świetle prawa międzynarodowego.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

19:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Wykład Aleksandry Janiszewskiej(...) i chętniej jedzą ludzkie mięso… – wizja Dalekiego Wschodu w oczach pierwszych europejskich podróżników MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą