Anna Baumgart
Miczika nie boi się aeroplanów

  • (kadr z filmu przedstawia twarze dwóch kobiet na tle jeziora i zieleni)

    Fot. Kadr z filmu "Miczika nie boi się aeroplanów"

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz nowego filmu Anny Baumgart. Premiera odbędzie się online na kanale Vimeo Muzeum. 

„Miczika nie boi się aeroplanów” to esej wizualny o podróży, również tej niemożliwej, nieodbytej czy odbytej za pośrednictwem kogoś innego. Projekt bada na ile historia Micziki, eweńskiej przewodniczki i Marii Antoniny Czaplickiej - polskiej antropolożki, mimo że wydarzyła się na początku XX wieku, jest uniwersalną historią o relacjach władzy w tworzeniu opisów świata.

Czy uda nam się zakwestionować mit dominujący i stworzyć nowy - emancypacyjny dla wszystkich aktorek/aktorów tej historii? Jaki jest związek między opowiadaną przez nas historią i rzeczywistością przemocy systemowej, między procesami przywłaszczania, restytucji i modelami dekolonizacji poprzez współczesną praktykę artystyczną?

Link do transmisji na kanale Vimeo:
http://vimeo.com/461349901   

Anna Baumgart

Artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Doktora sztuki. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace filmowe, performatywne i rzeźbiarskie były prezentowane na wielu wystawach, m.in. w Brooklyn Museum of Art, Jewish Museum w Nowym Jorku, Neuer Berliner Kunstverein w Berlinie, KW Institute for Contemporary Art w Berlinie, Museum on the Seam w Jerozolimie, Casino Luxembourg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Rydze, Tallinie, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Polin w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz na festiwalach sztuki wideo i dokumentu, m.in. Videobrasil w São Paulo, Videonale w Bonn, Monstrainvideo w Milano, European Media Art Festival Osnabrück, Nowe Horyzonty, Watch Docs. Projekt „Zdobywcy Słońca” (2012) został zaproszony na Manifesta 10, ale z powodu inwazji Putina na Ukrainę artystka w ramach protestu odrzuciła zaproszenie. Film „Świeże wiśnie” (2010) otrzymał nagrodę publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu Loop w Barcelonie. Jej prace znajdują się w licznych polskich i międzynarodowych kolekcjach, m.in. Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Górnośląskie Muzeum w Bytomiu, Parlament Europejski w Strasburgu, Muzeum Narodowe w Warszawie, NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku, Galeria Arsenał w Białymstoku. W latach 2000–2006 prowadziła kawiarnię Baumgart w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, która była projektem artystyczno-aktywistycznym i miejscem kultowym na ówczesnej mapie Warszawy.
 

Zobacz także: