America Is Not Ready For This

• America Is Not Ready For This

Karol Radziszewski, "Karol i Natalia LL", 2011

Inspiracją i punktem wyjścia dla filmu „America Is Not Ready For This” jest pobyt stypendialny polskiej artystki Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 roku. 34 lata później Karol Radziszewski postanawia wyruszyć w podróż do Ameryki, aby spotkać się z twórcami i galerzystami, których wówczas poznała artystka.

Posiadając zaledwie kilka czarno-białych fotografii oraz wynotowane z opowieści Natalii LL nazwiska, Radziszewski rozpoczyna artystyczne śledztwo. Rozmawia z artystami - Mariną Abramović, Vito Acconcim, AA Bronsonem, Carolee Schneemann, galerzystą Antonio Homemem, krytykiem Douglasem Crimpem oraz gwiazdą filmów Warhola - Mario Montezem. Rozmówcy przywołują atmosferę Nowego Jorku lat 70., dając obraz tego, z czym Natalia LL mogła się wówczas skonfrontować, analizują też, na co Ameryka była wtedy „gotowa”.

Radziszewski przywołuje wspomnienia Natalii LL, konfrontując jednocześnie polskie i zachodnie narracje historii sztuki. Artysta prowokuje serię pytań dotyczących zagadnień takich jak gender, sztuka feministyczna, sztuka konceptualna, queer oraz relacje Wschód-Zachód i ich wpływ na świat sztuki w kontekście żelaznej kurtyny. Film jest zarówno poszukiwaniem paraleli pomiędzy artystycznymi doświadczeniami Radziszewskiego i Natalii LL, jak i próbą głębszego spojrzenie na reguły gry pozycjonującej artystów w świecie sztuki, zarówno wtedy, jak i dzisiaj.

Program Kinomuzeum >>

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:30 Spotkanie Spotkanie z Martynką WawrzyniakPrzegląd wideoperformensów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Film Rated R: Kino transgresji w obiektywie Richarda Kerna Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Film Wieczór z Zygmuntem Freudem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
20:30 Film Park karny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film Na zewnątrz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film Alphaville Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Rated R: Kino transgresji w obiektywie Richarda KernaPrzegląd filmów z lat 80. i 90. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia