After Year Zero
Otwarcie wystawy

• After Year Zero

The Otolith Group, "In the Year of the Quiet Sun", 2013. Dzięki uprzejmości artystów

12 czerwca o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „After Year Zero” oraz ponowne otwarcie ekspozycji „Gdyby dwa morza miały się spotkać”.

Wystawa „After Year Zero [Po roku zerowym]” jest próbą analizy globalnego porządku po końcu II wojny światowej: dekolonizacji i polityki uniwersalizmu. Rok 1945 przyniósł światu wolność od faszyzmu, zapoczątkował jednak nowe podziały i konfrontacje.
Pierwszym była żelazna kurtyna, wzdłuż której na prawie pół wieku wyznaczono linię frontu zimnej wojny. Jednak dziś, gdy tysiące ludzi giną w toni Morza Środziemnego, próbując przedrzeć się przez kordon chroniący dawne europejskie metropolie kolonialne, konieczne jest też przyjrzenie się drugiej kurtynie, która podzieliła świat po 1945 roku – „kurtynie kolorowej”, za którą, w toku dekolonizacji, narodził się tak zwany Trzeci Świat.

Pokazywana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wystawa to druga odsłona projektu realizowanego od 2013 roku przez Haus Der Kulturen der Welt (HKW) w Berlinie. Muzeum i HKW przygotowały także towarzyszącą wystawie książkę. Projekt zaś jest pokłosiem cyklu warsztatów i debat prowadzonych w Algierze, Dakarze, Johannesburgu, Paryżu i Brukseli pod wspólnym tytułem „Matters of Collaboration”. Ich głównym tematem było krytyczne spojrzenie na dawne i obecne relacje między Europą i Afryką, z jednej strony kolaborację śwtata postkolonialnego z neokolonialnym wrogiem, z drugiej - współdziałanie, pojmowane jako tworzenie wspólnego pola i generowanie wizji politycznych.

„After Year Zero” to wspólna produkcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Haus der Kulturen der Welt w Berlinie. Wystawa powstała jako wynik warsztatów przeprowadzonych w Algierze, Dakarze, Paryżu i Johannesburgu w 2012 roku pod wspólnym tytułem Matters of Collaboration przygotowanych we współpracy z Instytutem Goethego w Brukseli i finansowanych z programu Excellence Initiative Instytutu Goethego.

W wystawie biorą udział: John Akomfrah, Kader Attia, Balufu Bakupa-Kanyinda, Kudzanai Chiurai, Jihan El-Tahri, Theo Eshetu, Yervant Gianikian i Angela Ricci Lucchi, Ruy Guerra, Walter Heynowski i Gerhard Scheumann, Kiluanji Kia Henda, Małgorzata Mazurek, Daniel Kojo Schrade, Yann le Masson i Olga Poliakoff, Łukasz Stanek, Kidlat Tahimik, Adamu Tesfaw, The Otolith Group, Travelling Communiqué, Visionary Archive