7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie
Spotkanie z kuratorami Arturem Żmijewskim i Joanną Warszą

7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie

Muzeum zaprasza na wydarzenie inaugurujące 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, z udziałem jego kuratorów Artura Żmijewskiego i Joanny Warszy, którzy zaprezentują ramy programowe biennale. Przybliżą oni nowe projekty artystyczne realizowane w ramach biennale, jak i tło debat i konfliktów toczących się w Niemczech wokół takich elementów wystawy projekt jak Martina Zet „DEUTSCHLAND SCHAFFT ES AB”.

Podczas spotkania w Muzeum będzie miała miejsce polska premiera pierwszej publikacji biennale zatytułowana Forget Fear, stanowiąca rezultat poszukiwań kuratorów – tropienia prawdziwie skutecznych działań w obrębie kultury i artystycznego pragmatyzmu. Bohaterami książki są m.in. były burmistrz Bogoty Antanas Mockus, antropolożka Joanna Tokarska-Bakir, artysta Olafur Eliasson, lewicowy izraelski dziennikarz Gideon Levy, rosyjska grupa Voina czy też Islandczycy z Best Party.

Kuratorem 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie jest polski artysta Artur Żmijewski. Współkuratorami są Joanna Warsza oraz rosyjska grupa Wojna (Oleg Worotnikow, Natalia Sokol, Leonid Nikołajew, Kasper Nienagliadny Sokol). Żmijewski pisze w książce Forget Fear: „Zajmujemy się konkretnymi działaniami, które dają namacalne efekty. Zamiast stawiać pytania, poszukujemy odpowiedzi i sytuacji, które stanowią odpowiedzialne rozwiązania”.

Podczas wieczoru swą polską premierę będzie miał również album „... and Europe will be Stunned” izraelskiej artystki Yael Bartany, podsumowujący jej polską trylogię filmową. Cykl Bartany zaprezentowany został podczas 54. Biennale Sztuki w Wenecji w Pawilonie Polskim. Album wydało Artangel (Londyn), współproducent filmu „Zamach” - ostatniej części trylogii. Yael Bartana bierze udział w 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, na zaproszenie Artura Żmijewskiego, gdzie przygotowuje kongres Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce.

Więcej informacji na temat biennale można znaleźć na stronie www.berlinbiennale.de oraz na polskojęzycznych serwisach poświęconych biennale – strona Goethe InstituteKrytyki Politycznej

Wydarzanie organizowane we współpracy z Goethe-Institut w Warszawie

\"\"