3xTAK
Spotkanie z Yael Bartaną

• 3xTAK

Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dyskusję poświęconą filmowi „Mur i wieża”, z udziałem jego autorki, izraelskiej artystki Yael Bartana oraz Michaela Zupranera, twórcy centrum kultury HEB2 w Hebronie w Autonomii Palestyńskiej.

Film „Mur i wieża”, opowiadający fantazję o powrocie Żydów z Izraela do Polski i zakładających pierwszy kibuc na Muranowie w Warszawie jest nie tylko głosem w debacie o traumatycznych relacjach polsko-żydowskich, ale równocześnie metaforycznym odniesieniem do konfliktu bliskowschodniego. Odniesienia do relacji izraelsko-palestyńskich przedstawi Michael Zupraner, zaprezentuje też bliżej działalność HEB2, które popularyzuje wśród Palestyńczyków amatorską twórczość filmową i obywatelskie dziennikarstwo, realizowane przy pomocy prostych urządzeń audio-video. W ten sposób HEB2 zachęca do tworzenia alternatywnego wobec oficjalnych mediów filmowego obrazu konfliktu bliskowschodniego i alternatywnej dokumentalistyki, a właśnie taką alternatywną opowieścią historyczną i polityczną jest film „Mur i wieża”.