„Zima w mieście” z Muzeum
warsztaty w czasie ferii zimowych
W ramach akcji wypoczynku w czasie ferii “Zima w mieście” zapraszamy grupy na zajęcia organizowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W tym roku warsztaty będą prowadzone w dwóch wariantach. W ramach pierwszego wariantu edukatorki odwiedzają szkoły, które uczestniczą w akcji „Zima w mieście”, by na miejscu przeprowadzić zajęcia zogniskowane wokół tematu miasta i przestrzeni publicznej. W ramach drugiego wariantu warsztaty odbywają się w Muzeum nad Wisłą i towarzyszą pierwszej w 2023 roku wystawie pt. „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”. Zimowa oferta edukacyjna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dostosowana jest do różnych grup wiekowych — od przedszkolaków do uczniów klas 4-6.
I wariant zajęć:
Dobre miasto — zajęcia w szkole
dla grup do 25 osób
możliwe terminy: 13-24.02.2023
szkoły na terenie Warszawy
cena zajęć: 1 zł od grupy
BRAK WOLNYCH TERMINÓW
Przez cały okres trwania ferii proponujemy warsztaty o przestrzeni miejskiej. Muzealni edukatorzy przyjadą do waszej szkoły, aby poprzez wspólne, projektowe zabawy, budowanie i rozmowy pomyśleć o tym, jak funkcjonuje miasto. Zastanowimy się nad tym, czym jest wspólna przestrzeń w mieście, kto z niej korzysta i jak jest ona przystosowana do zróżnicowanych potrzeb mieszkańców i mieszkanek. Zajęcia dostosowane są do potrzeb różnych grup wiekowych.
PRZEDSZKOLA
Co słychać na ulicy?
Co to jest miasto i jak z niego korzystamy? Które miejsca są dla nas przyjazne? Podczas lekcji przyjrzymy się przestrzeni miejskiej i spróbujemy nazwać jej elementy. Zastanowimy się nad tym, do kogo należy ulica. Szczególną uwagę poświęcimy samochodom oraz ich roli w mieście. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie miasto bez nich?
SZKOŁY PODSTAWOWE: KLASY 1-3
Samochodoza
Jak mogłoby wyglądać najlepsze miasto na ziemi? Czy byłyby w nim autostrady i ogromne parkingi? Co to jest samochodoza? Podczas zajęć zastanowimy się, z czego składa się miasto, a także kto i jak się po nim porusza. Sprawdzimy jak samochody zmieniły nasze otoczenie. Zajęcia rozpoczniemy od poznania rogatego fana czterech kółek — Pana Jelenia, bohatera książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel! Rozmowa o różnych potrzebach mieszkańców i mieszkanek betonowej dżungli zainspiruje nas do twórczych działań rysunkowych.
SZKOŁY PODSTAWOWE: KLASY 4-6
Festiwal miejskich potrzeb
Jakie elementy wchodzą w skład miejskiego krajobrazu? W jaki sposób ulice tworzą miasto? Kto i jak z nich korzysta? Czy miasto jest dla wszystkich? Podczas warsztatów spróbujemy zbudować własne miasto. Sprawdzimy w jakim stopniu projektowanie przestrzeni może odpowiadać na różne potrzeby społeczne. Porozmawiamy o tym, czym może być przyjazna mieszkańcom aglomeracja miejska oraz dlaczego warto spojrzeć na nią z różnych perspektyw.
II wariant zajęć:
Eksperymenty ze sztuką — zajęcia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Muzeum nad Wisłą)
dla grup do 25 osób
możliwe terminy: 20-24.02.2023
Muzeum nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa)
cena zajęć: 1 zł od grupy
BRAK WOLNYCH TERMINÓW
Podczas drugiego tygodnia ferii zimowych zapraszamy na nowo otwartą wystawę o niezwykle interesujących czasach w sztuce. Jej bohaterka — Anka Ptaszkowska — nie przypadkiem zabierze nas w podróż po artystycznych eksperymentach lat 60. i 70. Czego możemy się dowiedzieć o sztuce tamtego czasu dzięki tej charyzmatycznej bohaterce? Dowiecie się tego, przychodząc na wystawę. Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych.
PRZEDSZKOLE
Spacer z niebieską linią
Czy lubicie niebieski kolor? Pewien artysta imieniem Edzio uwielbiał niebieski tak bardzo, że zabierał go na spacery w przeróżne niespodziewane miejsca. Praca “Niebieska linia” Edwarda Krasińskiego będzie naszą przewodniczką. Podążając za nią, przyjrzymy się pomysłom artystów i kształtom sztuki pokazywanej na wystawie. Ich prace będą dla nas punktem wyjścia do twórczych zabaw z różnymi zmysłami.
SZKOŁY PODSTAWOWE: KLASY 1-3
Co robią artyści?
Kim jest artysta/artystka? Co robią twórcy współcześni i jakimi narzędziami się posługują? Jakie pomysły, poza malowaniem i rzeźbieniem, przychodzą im do głowy? Podczas wędrówki przez przestrzeń wystawy “Anka Ptaszkowska. Przypadkiem” znajdziemy różne nietypowe obiekty, które pomogą nam zapoznać się ze sposobem myślenia artystów, który tworzyli w latach 60. i 70. Warsztaty na wystawie potraktujemy jako twórczy eksperyment i dobrą zabawę. Nie będziecie się nudzić!