ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PRZETARGU
NA BUDOWĘ GMACHU MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ

• ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PRZETARGU

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w postępowaniu przetargowym na wyłonienie Generalnego Wykonawcy robót budowlanych związanych z realizacją zadania pn. „Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej” wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną.

O MUZEUM

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to angażująca, otwarta, przyjazna, pobudzająca intelektualnie instytucja, która będzie udostępniać, interpretować i wystawiać międzynarodową kolekcję sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale będzie także miejscem spotkań i dialogu. Społeczną misją Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest odgrywanie czynnej roli w kształtowaniu debaty publicznej w Warszawie i w Polsce. By realizować tę misję, budynek musi dysponować przestrzeniami, które sprzyjają społecznym interakcjom i stymulują debatę wywoływaną przez prezentowane wystawy.

LOKALIZACJA

Miejsce budowy siedziby Muzeum na placu Defilad w Warszawie ma szczególne historyczne znaczenie dla Warszawy i daje wyjątkową okazję do zrównoważenia nadmiernie dominującego Pałacu Kultury i Nauki. To miejsce może zdefiniować nowy punkt ciężkości całego miasta. Lokalizacja w samym centrum Warszawy niesie ze sobą konieczność dostosowania budynku do istniejącej infrastruktury, a także planowanych w przyszłości inwestycji zlokalizowanych w najbliższym sąsiedztwie. Budynek został zaprojektowany na działkach należących do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz teatru TR Warszawa. Dla elementów infrastruktury leżących poza granicami naszej działki, uzyskaliśmy odpowiednie niezbędne tytuły prawne umożlwiające nam dysponowanie tymi nieruchomościami na cele budowlane.

O INWESTYCJI

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej został zaprojektowany przez amerykańską pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners, która została wybrana w międzynarodowym przetargu. Nad projektem pracowały również lokalne firmy projektowe. Za część architektoniczną odpowiedzialna była pracownia APA Wojeciechowski, natomiast o kwestie konstrukcyjne i instalacyjne zadbała firma Buro Happold. Muzeum dysponuje kompletną dokumentacją projektową oraz ostatecznym pozwoleniem na budowę obiektu.

W zakresie Wykonawcy znajdzie się wybudowanie budynku muzeum, którego parter został zaprojektowany jako otwarta, publiczna przestrzeń. Miejsce spotkań i demokratycznej debaty. Sercem budynku oraz jego najważniejszym elementem są galerie sztuki o powierzchni około 4000 m2. Uzupełnione są one o inne funkcje, takie jak przestrzenie edukacyjne, kino i audytorium. W części podziemnej znajdą się pomieszczenia przeznaczone na konserwację dzieł sztuki oraz magazyny. Całkowita powierzchnia budynku to prawie 20 000 m2.

Celem Muzeum, na każdym etapie prac, było zachowanie najwyższej jakości rozwiązań architektonicznych, adekwatnych do wyjątkowej centralnej lokalizacji oraz publicznej funkcji budynku i instytucji. Liczymy na to, iż wybrany w przetargu wykonawca podzieli naszą pasję a osiągnięcie najwyższej jakości robót budowlanych stanie się jego najważniejszym priorytetem. Chcielibyśmy wspólnie wybudować wyjątkowy obiekt który, stanie się w przyszłości punktem odniesienia dla innych instytucji oraz inwestorów zarówno w zakresie architektonicznym, technicznym oraz jakościowym.

Zakładamy, że łączny czas budowy Muzeum zajmie Wykonawcom nie więcej niż 36 miesięcy. Nasza inwestycja prowadzona będzie na placu Defilad jako pierwsza z szeregu dużych inwestycji w tym obszarze miasta, które to przekształcą plac Defilad w plac Centralny. Następne inwestycje następować będą po sobie w taki sposób, aby umożliwić wzajemną bezkolizyjną realizację robót budowlanych każdej z nich. Kolejne realizowane będą: cześć zachodnia kompleksu z budynkiem teatru, infrastruktura techniczna wokół budynków oraz drogowa wraz z parkingiem podziemnym i samym placem Centralnym.

ZAKRES PRAC

Zadaniem Wykonawcy jest kompleksowa realizacja zadania pn. „Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej” polegająca na budowie budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej wraz z częścią podziemną, przyłączami, usunięciem kolizji, przebudowami oraz ze wszelkimi pracami opisanymi w Dokumentacji Projektowej, uzyskaniem pozwoleń, zgód, odbiorów i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

DOKUMENTACJA PRZETARGOWA DOSTĘPNA NA STRONIE INTERNETOWEJ: newbuilding.artmuseum.pl