Ochotnicza straż archiwalna | Archiwum Neonów Warszawy
ścieżka wolontariatu

• Ochotnicza straż archiwalna | Archiwum Neonów Warszawy

Archiwa Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej poszukują Wolontariuszek i Wolontariuszy zainteresowanych pomocą przy opracowywaniu zbioru Archiwum Neonów Warszawy.

Zbiór obejmuje kilka tysięcy teczek zawierających unikatowe projekty warszawskich neonów powstających pod auspicjami Przedsiębiorstwa Usług Reklamowych „Reklama” w latach 1956-1993 dla przestrzeni miejskiej Warszawy. Współpraca przy porządkowaniu zbioru może być okazją do zapoznania się z traktowaną do tej pory marginalnie działalnością artystów jaką było projektowanie neonów – takich jak Tadeusz Gronowski, Paweł Freisler, Jerzy Sołtan, Zbigniew Ihnatowicz, Zbigniew Labes, Tadeusz Rogowski, Jan Mucharski, Maksymilian Krzyżanowski etc.

Podstawowym zadaniem jest pomoc w skatalogowaniu zbioru archiwalnego, stanowiącego bezcenne źródło informacji dotyczącej skali, zakresu i dynamiki jednego z najbardziej pominiętych zagadnień w historii polskiego designu. Kwerenda stanowi podstawę dla dalszych badań nad polskim neonem.

Co oferujemy?

Zapewniamy merytoryczne przygotowanie i opiekę przez cały czas trwania wolontariatu, ciekawą i inspirująca atmosferę, udział we wszelkich wydarzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej i dodatkowe atrakcje.

Czego potrzebujemy?

Do wolontariatu przy Archiwum Neonów Warszawy szukamy sześciu osób, które będą mogły zaangażować się 2-3 razy w tygodniu po kilka godzin – szczegóły do ustalenia.

Informacje:

Zainteresowane osoby prosimy o aplikację przez formularz on-line na stronie Ochotnicy Warszawscy TUTAJ

Więcej o Archiwach Artystek i Artystów TUTAJ.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z koordynatorką wolontariatu:
Dominika Jagiełło
wolontariat@artmuseum.pl