Teresa Tyszkiewicz (1953-2020)

• Teresa Tyszkiewicz (1953-2020)

Kadr z filmu "Obraz i gry", 1981

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z żalem przyjęło informację o śmierci Teresy Tyszkiewicz, artystki multimedialnej, autorki filmów krótkometrażowych, fotografii, rysunków, działającej także w obszarze performensu i malarstwa.

Teresa Tyszkiewicz rozpoczęła pracę twórczą w 1978 roku. W latach 1978-1981 działała w kręgu artystów skupionych wokół Galerii Współczesnej w Warszawie. Pierwsze filmy robiła ze swoim mężem, Zdzisławem Sosnowskim.

Podstawowym narzędziem ekspresji w tworzonych przez Tyszkiewicz filmach było jej własne ciało, „medium, źródło i kreacja problemu, 'dom', który chroni moją osobowość”. Po wyjeździe do Francji w 1982 roku Teresa Tyszkiewicz była przez wiele lat nieobecna na polskiej scenie artystycznej. Jej twórczość została przypomniana dopiero na wystawie „Jesteśmy” w Zachęcie w 1991 roku.

We Francji rozwinęła ona koncepcję obrazów komponowanych ze szpilek, które - jak pisze Ewa Gorządek - pełnią „rolę symboliczną, nasuwają natychmiastowe skojarzenia z obrzędami voodoo, ale także jako przyrząd krawiecki służący do łączenia i zszywania fragmentów w całość są w rękach artystki narzędziem do porządkowania chaosu”.

Artystka zmarła 22 stycznia 2020 roku w Paryżu.

Wybrane filmy Teresy Tyszkiewicz znajdują się w Filmotece Muzeum.

Zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.