Szumin 2024. Rok Zofii Hansen
Wycieczki rowerowe i oprowadzania po Domu Hansenów

• Grafika promując cykl wydarzeń w Domu Zofii i Oskara Hansenów.

Grafika: Kwiaciarnia grafiki

Zapraszamy na sezon 2024 w Domu Hansenów! W programie wycieczki rowerowe z  Tour de Varsovie, oprowadzania i warsztaty rodzinne z edukatorami i kuratormi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także oprowadzania sądziedzkie z Wandą Chróścicką. Startujemy w weekend majowy.

Tegoroczny sezon dedykujemy Zofii Garlińskiej-Hansen (1924–2013), która obchodziłaby w tym roku setne urodziny. Zofia Hansen urodziła się 13 maja w Kałuszynie koło Mińska Mazowieckiego. Jej pasją było mieszkalnictwo, które studiowała pod okiem wybitnego modernisty Romualda Gutta na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wraz z Oskarem Hansenem zaprojektowała Osiedle Słowackiego w Lublinie (1961) oraz Przyczółek Grochowski w Warszawie (1963). Była także współautorką Teorii Formy Otwartej. Pasjonowała się rysunkiem i malarstwem z natury. W szumińskim domu zachowały się obrazy Zofii Hansen, które będziemy prezentować podczas wycieczek. Opowiemy też o poradach architektonicznych, których udzielała swoim sąsiadom.

Na miejscu odbywać się będą oprowadzania pracowników i pracowniczek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na specjalne sąsiedzkie wizyty w Domu zaprasza także Wanda Chróścicka, mieszkanka Szumina i sąsiadka Hansenów. W wybrane niedziele o godz. 13:00 zaprosimy Was także na oprowadzania rodzinne.

Dodatkowo lokalnymi drogami do Szumina będziemy jeździć z Tour de Varsovie. Każda wycieczka ruszy z innej miejscowości. Wspólne przejazdy wytyczą sieć dróg prowadzących do Szumina, które będą pretekstem do głębszego poznania okolic północnego Mazowsza.

Na dole strony znajdziesz szczegółowe kalendarium wydarzeń.

Dom Zofii i Oskara Hansenów, eksperymentalny budynek należy do najmłodszych zabytków nowoczesnej architektury drewnianej w Polsce. Powstał w latach 1968–1970 w Szuminie, 80 kilometrów od Warszawy, we wsi usytuowanej w malowniczym starorzeczu Bugu.

Od 2017 roku Dom Hansenów jest własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kluczowym wydarzeniem w życiu domu w tym czasie było, poza ogromnym zainteresowaniem ze strony fanów architektury, wpisanie go do rejestru zabytków w 2018 roku. W uzasadnieniu podkreślono wartość historyczną założenia jako unikalnego przykładu realizacji teorii Formy Otwartej zaprezentowanej po raz pierwszy na kongresie CIAM w Otterlo w 1959 roku.

Muzeum od początku udostępnia Dom do zwiedzania w małych, wcześniej zapisanych grupach. Miarą jest liczba osób, które mogą zasiąść przy stole Hansenów i w prześwicie Domu.

Planujesz swoją wyprawę do Szumina? Zapoznaj się z kilkoma zasadami:

• Dom jest udostępniany do zwiedzania w małych grupach – maksymalnie osiemnastoosobowych, przy czym ze względów konserwatorskich na piętrze domu może przebywać jednocześnie nie więcej niż 4 osoby (oraz osoba oprowadzająca).
• Udział w wycieczkach i zwiedzanie Domu są odpłatne, wymagają wcześniejszego zakupu biletów na wybrany termin przez sklep.artmuseum.pl. Bilet normalny kosztuje 40 zł, bilet ulgowy 20 zł. Na oprowadzania rodzinne i wycieczki rowerowe dostępne są również bilety rodzinne w cenie 80 zł (max. 2 dorosłych + dzieci do lat 18).
• Bilet można kupić online lub w kasie Muzeum nad Wisłą.
• Zakup biletów i udział w wycieczce oznacza akceptację Regulaminu Zwiedzania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Regulamin określa szczegółowe zasady rezerwacji i zakupu biletów.

----------------

Kup bilet PRZED wizytą w Szuminie (najlepiej online). Jeśli przyjedziesz do Szumina bez wcześniej zakupionego biletu - nie będziesz mógł zwiedzić Domu Hansenów. Liczba osób zwiedzających Dom Hansenów, ze względu na warunki konserwatorskie, jest bardzo ograniczona. Nie ma możliwości zakupu biletów w Szuminie.

----------------

Do Szumina można dotrzeć:

• prywatnym samochodem (prosimy o parkowanie na parkingu przy ulicy Podleśnej (Podleśna 96A, 07-130 Szumin). Parking znajduje się około 15 minut pieszo od Domu. Uwzględnijcie to i przyjedźcie odpowiednio wcześniej.
• pociągiem i rowerem: można wysiąść na stacji Barchów lub Łochów i dalej pojechać na rowerze. Rower można zostawić w ogrodzie Hansenów.
• taksówką z Łochowa.

Do zobaczenia w Szuminie!