Stanowisko Plac
Narożnik przyszłego placu Centralnego

• Stanowisko Plac

BudCud 2017

Stanowisko Plac to otwarty pawilon wyznaczający północno-wschodni narożnik przyszłego placu Centralnego.

Zlokalizowany jest niedaleko ul. Marszałkowskiej, na styku projektowanych gmachów TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Stanowisko jest miejscem dyskusji o walorach, jakie powinna mieć dobra przestrzeń publiczna w centrum Warszawy. Służy spotkaniu, jest punktem startowym oprowadzań po placu, wyznacza strefę działań edukacyjnych.

Stanowisko ma prosty, inżynieryjny charakter. Pod zadaszeniem pawilonu znajdują się oszczędne w formie, geometryczne meble. Jeden z nich odtwarza kształt podcienia budynku Muzeum, drugi naśladuje planowaną widownię Teatru, zaś wyeksponowana kolumna odnosi się do skali górującego nad tym miejscem Pałacu Kultury. Dzięki temu Stanowisko służy jako narzędzie odwzorowujące rozmiar i wachlarz elementów małej architektury, jakie może zawierać plac w przyszłości. Jednocześnie, Stanowisko w metaforyczny sposób odnosi się do głównych problemów kształtowania przestrzeni publicznej przyszłego placu, wskazując także na bardziej ulotne składniki kształtujące przestrzeń publiczną, takie jak światło, cień czy zieleń.

Architektura Stanowiska Plac została zaprojektowana przez Agatę Woźniczkę i Mateusza Adamczyka (BudCud).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Spacer Otoczenie Pałacu Kultury: ściana północna - ulice czy arterie?Spacer varsavianistyczny plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
17:00 Warsztaty Patrz na placWarsztaty architektoniczne dla osób w wieku 16 - 25 lat Kiosk lustrzany (plac Defilad)
plac Defilad 1,
18:00 Spacer Analiza urbanistyczna centrumSpacer varsavianistyczny MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
12:00 Warsztaty Na tropie planów placu CentralnegoRodzinna gra terenowa Stanowisko Plac
plac Defilad, Warszawa
16:00 Spacer Plac niezaistniały. Niezrealizowane wizje zagospodarowania placu Defilad 1952–2017Spacer varsavianistyczny plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
18:00 Spacer Otoczenie Pałacu Kultury: ściana wschodnia - interpretacje centrum w XX wiekuSpacer varsavianistyczny plac Defilad