Romuald Kutera (1949-2020)

• Romuald Kutera (1949-2020)

Romuald Kutera, "Mirror II", 1972. Fotografia ze zbiorów Fundacji Arton

Z żalem przyjęliśmy informację o śmierci Romualda Kutery, wrocławskiego artysty konceptualnego i propagatora teorii kontekstualizmu. Jego dwa filmy znajdują się w Filmotece Muzeum.

Romuald Kutera urodził się w 1949 roku, zmarł mając 71 lat. Tworzył filmy, fotografie, instalacje przestrzenne, zajmował się także rysunkiem.

Ukończył Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w 1975 roku, w czasie gdy Jan Świdziński sformułował założenia sztuki kontekstualnej. Kutera uczestniczył w głośnej wystawie na Uniwersytecie w Lund w 1976 roku zatytułowanej „Contextual Art”. Manifest, który jej towarzyszył określał nowe zjawisko w sztuce - zrywające ze sferą czystej estetyki, operujące znakiem, silnie wpisujące się w aktualny wymiar rzeczywistości.

Kutera był też jednym z założycieli Międzynarodowej Galerii Sztuki Najnowszej przy klubie studenckim Pałacyk we Wrocławiu. W latach 1975-1985 wykładał na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.