Refugees welcome
Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców

• Grafika wystawy i aukcji Refugees Welcome

Pod koniec września wystartuje 7. edycja aukcji „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców". Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół MSN i Fundacją Ocalenie. To solidarnościowy gest środowisk artystycznych i szansa na realne wsparcie dla osób w kryzysie uchodźczym, bez względu na ich kolor skóry, religię czy przynależność etniczną.

W tym roku pod młotek trafi ponad 80 dzieł sztuki. Wszystkie będzie można zobaczyć od 29 września do 10 grudnia, a 5 listopada wylicytować podczas aukcji charytatywnej. Całkowity dochód z licytacji zasili programy pomocowe prowadzone przez Fundację Ocalenie.

Jak mówi Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie:
W 2022 roku wsparcie Fundacji Ocalenie otrzymało ponad 22,5 tysiąca osób. To liczba ponad czterokrotnie wyższa niż w poprzednich latach i jest ona związana głównie z potrzebą interwencyjnego wsparcia osób uciekających przed rosyjską inwazją oraz tych doświadczających przemocy na granicy polsko-białoruskiej. Musimy jednak pamiętać, że pomoc interwencyjna to pierwszy krok. Osoby w kryzysie uchodźczym potrzebują długotrwałego i stałego wsparcia, takiego jak pomoc psychologiczna, prawna, czy mieszkaniowa. To właśnie dzięki wpływom z aukcji wspieranej przez artystów i artystki możemy realizować długofalową pomoc i działania Centrów Pomocy Cudzoziemcom.

Charytatywna aukcji sztuki odbędzie się 5 listopada o godz. 16:00. Tego dnia wystawa będzie czynna dla zwiedziających do godz. 14:00, wówczas oprowadzi po niej Artur Dumanowski – zastepca dyrektora Departamentu Projektów Aukcyjnych Desy Unicum. W godzinach 14:00–18:00 wystawa, foyer i księgarnia będą zamknięte dla publiczności.