Otwarcie wystawy
„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”

• Otwarcie wystawy

Grafika: Kaja Kusztra, na podstawie pracy Marii Prymaczenko „Wąż sam się zjada, Bo jedzenia nie posiada.”

Zapraszamy 5 kwietnia o godz. 18:00 na otwarcie wystawy „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” – pierwszą w Polsce tak obszerną prezentację twórczości jednej z najważniejszych ukraińskich artystek XX wieku, a zarazem ostatnią wystawę w Muzeum nad Wisłą.

Marija Prymaczenko (1909–1997) jest ikoną sztuki ukraińskiej. Choć twórczość artystki jest najczęściej zaliczana do sztuki ludowej, to jednak jej humanistyczna wizja świata, swoista filozofia dobra i własne przepisywanie tradycji sprawiają, że dzieło Prymaczenko przekracza ramy folkloru. W jej pracach harmonijnie współistnieją świat ludzki i pozaludzki. Prymaczenko marzyła, „by ludzie żyli tak, jak kwitną kwiaty”.

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć aż 89 prac z prywatnej kolekcji Eduarda Dymszyca. W przestrzeni wystawy nie zabraknie również miejsca na Waszą kreatywność. Z ruchomych elementów zaczerpniętych z obrazów artystki będzie można skomponować własny ogród.

Zagra czuly – wielobarwny didżej, współtwórca klubowego kolektywu HYPER4YA, członek społeczności Radia Kapitał. Pochodzi z Ukrainy, od dawna mieszka w Polsce. Gra szeroko pojętą klubową muzykę queerową. Inspirują go style typu neoperreo, jersey club, ballroom, pop, folk, donk i hard techno, ale przede wszystkim – hyperpop z jego rozmaitymi odmianami. Bawi się konwencją różnych gatunków muzycznych, tych niszowych i też popularnych, bowiem w graniu interesuje go tylko jedno – wspólna taneczna euforia.

Na wernisażu będzie dostępne tłumaczenie na PJM.

• • •

Запрошуємо 5 квітня о 18:00 відкриття виставки «Тигр у саду. Мистецтво Марії Примаченко» – першу таку масштабну презентацію творчості однієї з найвизначніших українських художниць ХХ століття у Польщі та останню виставку у Музеї над Віслою.

Марія Примаченко (1909–1997) є іконою українського мистецтва. Хоча творчість художниці найчастіше відносять до народного мистецтва, її гуманістичне бачення світу, специфічна філософія добра та власне переписування традиції змушують творчість Примаченко виходити за рамки фольклору. У її роботах гармонійно співіснують людський і нелюдський світи. Примаченко мріяла, «щоб люди жили, як квіти цвітуть».

Глядачі матимуть можливість побачити аж 89 робіт із приватної колекції Едуарда Димшиця. У виставковому просторі також буде багато місця для Вашої творчості. Ви зможете створити власний сад, використовуючи рухомі елементи, взяті з картин художниці.

Він буде грати czuly – різнобарвний діджей, співзасновник клубного колективу HYPER4YA, член спільноти Radio Kapitał. Родом з України, тривалий час живе в Польщі. Він грає клубну квірову в широкому значенні музику. Його надихають такі стилі, як neoperreo, jersey club, ballroom, pop, folk, donk і hard techno, але насамперед – hyperpop з його різноманітними формами. Czuly бавиться умовностями різних музичних жанрів, як нішевих, так і популярних, тому що, граючи сети, його цікавить лише одне – спільна танцювальна ейфорія.