Nowość w Wydawnictwie MSN!
„Sztuka, feminizm i rewolucje w Ukrainie XXI wieku” Jessiki Zychowicz
Właśnie ukazała się kolejna publikacja w naszej serii „mówi muzeum” wydawanej w koedycji z Wydawnictwem Karakter.
„Opisane w tej książce pokolenie kobiet, intelektualistek, to moje rówieśniczki. Dlatego tekst pozostaje wciąż nieukończony: stanowi żywe archiwum, wspólny eksperyment z innymi piszącymi najnowszą historię trwającej rewolucji”.
— z epilogu Jessiki Zychowicz
Książka jest frapującym studium zwrotu obywatelskiego, który dokonał się w Ukrainie na początku XXI wieku. W centrum swojej analizy autorka stawia działalność ruchów kobiecych i kolektywów artystycznych, a szczególną uwagę poświęca kulturowym napięciom dotyczącym symboliki religijnej i narodowej, stosunku do postradzieckiego dziedzictwa oraz kwestii wolności seksualnej.
Dzięki zastosowaniu metodologii badań postkolonialnych i wpisaniu omawianych zjawisk w szeroki kontekst historyczny Jessice Zychowicz udaje się wydobyć to, co najbardziej oryginalne w sztuce ukraińskich artystek i kolektywów, bez nakładania na ich prace zachodnich klisz. Autorka przez kilka lat mieszkała w Ukrainie – także podczas rewolucji godności – co znalazło wyraz nie tylko w jej wnikliwej analizie performansów i dzieł (przede wszystkim takich grup, jak Femen, Feministyczna Ofensywa, VCRC, ChudRada i REP, oraz artystek, jak Jewhenija Bielorusieć, Alewtyna Kachidze i Włada Rałko), ale także nadało tej książce specjalny, osobisty ton.
Sztuka, feminizm i rewolucje w Ukrainie XXI wieku jest polską edycją publikacji Superfluous Women: Art, Feminism, and Revolution in Twenty-First-Century Ukraine wydanej w 2020 r. przez University of Toronto Press, za którą autorka otrzymała w 2022 roku honorowe wyróżnienie MLA Aldo and Jeanne Scaglione Prize (www.jes-zychowicz.com). Przekładu dokonała Aleksandra Paszkowska, a polska edycja uzupełniona została o wstęp Natalii Sielewicz i epilog autorki.
Zapraszamy do M Sklepów!