Nowe prace w kolekcji Muzeum
zakupione w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

• Nowe prace w kolekcji Muzeum

Martyna Czech, "Pożegnanie", 2016

W 2019 roku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej” do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zakupiono 71 dzieł.

Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozbudowywana jest w dwóch obszarach: w relacji do historycznych awangardowych tradycji artystycznych 2 poł. XX w. oraz do nowych tendencji artystycznych, właściwych dla sztuki naszych czasów i wpisujących się w debaty na temat współczesności. Zbiór ten służy kształtowaniu przestrzeni do dialogu, budowania znaczeń i analizy zjawisk zarówno z obszaru sztuki, jak i innych dyscyplin związanych z kulturą współczesną, przede wszystkim nauk społecznych.

W roku 2019 do kolekcji pozyskano dzieła następujących artystów:

• Elżbieta i Emil Cieślarowie,
  • Mateusz Choróbski,
  • Martyna Czech,
  • Teresa Gierzyńska,
  • Petrit Halilaj,
  • Jolanta Marcolla,
  • Iwona Mysera,
  • Jerzy Stajuda,
  • Vivian Suter.

Wybór nowych prac do kolekcji wiąże się z edukacyjnym wymiarem działalności instytucji. Muzeum koncentruje się na budowaniu zbioru znaczących dzieł twórców sztuki współczesnej, który wyraża różnorodność mediów i artystycznych postaw. Tym samym obrazuje on dynamikę uczestnictwa artystów w życiu społecznym, obiegu informacji i rozwoju technologii naszych czasów. Jednym z głównych zadań towarzyszących budowie kolekcji jest naukowe opracowanie i wpisanie dziedzictwa wybitnych polskich twórców XX i XXI w. w międzynarodowy kanon.

Nowe prace w kolekcji Muzeum: