Nagroda Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven
dla Katarzyny Kukuły, Teresy Gierzyńskiej i Phillidy Barlow

• Nagroda Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven

Teresa Gierzyńska, z serii "Pieszczotki", 1967-1978. Praca z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
  • Nagroda Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven

Katarzyna Kukuła, Paulina Ołowska i Teresa Gierzyńska podczas gali wręczenia nagrody.

W niedzielę, 15 grudnia 2019 roku, podczas gali w Muzeum na Pańskiej, Fundacja Miejsce Sztuki wraz z Kapitułą Nagrody wręczyły II Nagrodę Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven.

Nagroda przyznana została w trzech kategoriach:

• Nagrodę dla młodej artystki przyznano Katarzynie Kukule, absolwentce malarstwa na ASP w Krakowie, która w swojej twórczości posługuje się stylistyką nadrealizmu, obrazując ciało kobiety jako część świata natury. W 2019 roku brała udział w wystawie „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (07.06 – 11.08.2019).
  • Nagroda za wybitny dorobek i postawę artystyczną dla artystki polskiej przyznana została Teresie Gierzyńskiej, rzeźbiarce, fotograficzce, graficzce, której seria Pieszczotki (1967-1978) jest częścią kolekcji Muzeum.
  • Nagrodę Honorową za wybitny dorobek i postawę artystyczną dla artystki zagranicznej przyznano natomiast Phyllidzie Barlow, brytyjskiej artystce i wykładowczyni londyńskiej Slade School of Art, z której pracowni wywodzą się takie artystki jak m.in. Rachel Whiteread i Angela de la Cruz.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatkom!

Nagroda im. Marii Anto & Elsy von Freytag-Loringhoven (Nagroda Anto & Freytag), została powołana przez Fundację Miejsce Sztuki. Ma na celu wsparcie i docenienie wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki współczesnej i obszarach brzegowych, granicznych sztuk wizualnych, ale także promocję w obszarze sztuki postaw osób równolegle działających na rzecz innych: środowiska, otoczenia, wartości, nowoczesności i demokracji. W ubiegłym roku wyróżniono Adelinę Cimochowicz, Katarzynę Górną i Carolee Schneemann.