Międzynarodowy Dzień Muzeów
18 maja 2020

• Międzynarodowy Dzień Muzeów

Z powodu pandemii koronawirusa Noc Muzeów w Warszawie nie odbędzie się, a na 17. edycję będziemy musieli poczekać do maja 2021 roku.

Nie zapominamy jednak, że 18 maja to Międzynarodowy Dzień Muzeów, włączamy się więc do wspólnego świętowania Nocy Muzeów 2020, tym razem online. Po raz pierwszy nie możemy Was zaprosić do nocnego zwiedzania wystaw w towarzystwie naszych kuratorów i edukatorów, natomiast w oczekiwaniu na ponowne otwarcie Muzeum, zaplanowane na pierwszą połowę czerwca, pragniemy zaproponować spotkania online.

„Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”

Zamknięcie Muzeum nałożyło się z planowanym otwarciem wystawy „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”. Dostrzegamy ironię tej sytuacji: konsekwencje przemocy wyrządzonej naturze, jeden z tematów wystawy, wywołały paraliż instytucjonalny. Zmiany klimatyczne wpływają na każdą sferę życia, także sztukę – systemy jej produkcji, dystrybucji, jej społeczną funkcję oraz relację z innymi dyscyplinami, przede wszystkim nauką.

W oczekiwaniu na spotkanie z publicznością postanowiliśmy w przestrzeni wirtualnej dzielić się i wymieniać informacjami na temat „zarządzania nieodwracalnym”, nowych form solidarności, empatii i bycia razem w obliczu kryzysu klimatycznego oraz związanej z nim pandemii. W tym celu uruchomiliśmy stronę internetową, na której prezentujemy wybór prac, informacje o artystkach i artystach biorących udział w wystawie, filmy artystyczne oraz teksty powiązane z kryzysem klimatycznym, sztuką i aktywizmem.
Strona dostępna pod adresem: wiekpolcienia.artmuseum.pl

Nadprodukcja i postwzrost w czasach pandemii

18 maja, godzina 19.00

Rozmowa o nadprodukcji w sytuacji, gdy produkcja została praktycznie zatrzymana ma w sobie coś perwersyjnego. Wszyscy chcemy pracować, wszyscy chcemy wrócić do normalności. Co, jeśli jednak normalność wcale nie była normalna. A sposób, w jaki pracowaliśmy i produkowaliśmy sztukę w dużej mierze doprowadził nas do miejsca, w którym jesteśmy?

Porozmawiajmy więc o nadprodukcji, która ma stanowić odpowiedź na tradycyjne „tu się nic nie dzieje”; w którą wpędzamy się goniąc za kolejnymi grantami, terminami i projektami; która pomaga osiągnąć widzialność i stabilność finansową; dzięki której udowadniamy swoją przydatność; która nas frustruje i męczy; która nas wypala; która zmusza do konkurencji często o tę samą publiczność; która nie daje szansy na refleksję.

Goście:
Piotr Gruszczyński (Nowy Teatr)
Magdalena Komornicka (kuratorka, Zachęta)
Alicja Rogalska (artystka, badaczka)
Kuba Szreder (socjolog)
Aneta Szyłak (kuratorka, dyrektorka NOMUS)
Bogna Świątkowska (Bęc Zmiana)
Katarzyna Wojtczak (DOMIE, Poznań)
Mikołaj Ziółkowski (Alter Art/Open’er)

Prowadzenie:
Artur Celiński

Dyskusja organizowana jest w ramach cyklu debat inaugurujących tegoroczny festiwal WARSZAWA W BUDOWIE.

Debata transmitowana będzie na żywo na fanpage'u Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na Facebooku.

Deep Listening z Anną Zaradny

18-24.05.2020

W ramach tygodniowej interwencji na blogu MSN Home Office artystka i kompozytorka, Anna Zaradny zaprasza nas wszystkich do DEEP LISTENING – głębokiego słuchania, w celu zintensyfikowania percepcji dźwiękowego przekazu, komunikowania emocji i opisania świata wewnętrznego i zewnętrznego w ich najbardziej zmysłowym sensie.

Jako źródło sonicznych zdarzeń posłuży nam szerokie spektrum m.in. utworów muzyki współczesnej i awangardy muzycznej XX wieku, dla których źródłem eksperymentu była często refleksja nad sensualną i egzystencjalną percepcją czasu.
Jak zmienia się i załamuje doświadczenie temporalności w momencie, kiedy teraźniejszość zdaje się długa / krótka?
Jak we współczesnej muzyce eksperymentalnej czas staje się doświadczeniem estetycznym?

Zapraszamy do wspólnego odmierzania i zanurzenia się w czasie poprzez codzienny odsłuch wyselekcjonowanych kompozycji.

MSN Home Office