„Mariupolonaise", Ross Birrell, 2022
Projekcja filmu

• „Mariupolonaise\

„Mariupolonaise", Ross Birrell, 2022

16 marca 2022 roku, około godziny 10:00 rano, rosyjskie wojsko przeprowadziło atak powietrzny na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. W wyniku zdarzenia zginęło ponad 600 niewinnych, schronionych w piwnicy cywilów, w tym kilkoro dzieci. Bezpośrednio przed budynkiem Teatru widniało wyraźne, napisane w języku rosyjskim hasło „Dzieci” (Дети). Zniszczenie Teatru zostało uznane za zbrodnię wojenną przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE) oraz Amnesty International.

Dziś, równo sześć miesięcy po tej szokującej zbrodni, prezentujemy film „Mariupolonaise” (2022) autorstwa szkockiego artysty Rossa Birrella.

Praca powstała na podstawie nagrań recitali ukraińskiej pianistki Anny Fedorovej w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku. To dźwiękowo-wizualna odpowiedź na emocjonalny wpływ oryginalnego występu Fedorovej. Ma na celu zbadanie, w jaki sposób intensywność muzyki i ruchomego obrazu może rezonować z warunkami znoszonymi w czasie wojny, w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym tego roku.

Film dedykowany jest ofiarom rosyjskiego ataku lotniczego na Teatr Dramatyczny w Mariupolu.

Dostępny jest od piątku, 16 września, od godziny 10:00 czasu lokalnego na stronach i profilach Centrum Badań Kultury Wizualnej w Kijowie (VCRC), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Stedelijk Museum w Amsterdamie i Szkockiej Narodowej Galerii Sztuki Nowoczesnej (National Galleries of Scotland) w Edynburgu.

Obejrzyj na Facebooku.