Fasada Muzeum nad Wisłą zmieni się w wielkie płótno

• Fasada Muzeum nad Wisłą zmieni się w wielkie płótno

Fragment kompozycji autorstwa Sławomira Pawszaka

We wtorek 16 maja rozpoczną się prace malarskie na fasadzie Muzeum nad Wisłą.

Zespół malarzy i malarek zmierzy się z przeniesieniem na ściany pawilonu abstrakcyjnej kompozycji autorstwa Sławomira Pawszaka – zwycięzcy w konkursie na projekt plastyczny fasady. Inspiracją dla projektu był „Cosmos” – serial popularno-naukowy z lat 80., który przedstawia człowieka jako obywatela Ziemi - ambasadora życia. Jak mówi autor, wśród inspiracji znalazły się też „obrazy Kandinsky’ego, filmy SF, kompozycje przestrzenne Oskara Hansena czy kosmiczne pejzaże malowane sprejami przez ulicznych artystów”. Jury w uzasadnieniu werdyktu wskazywało że projekt Pawszaka „jest dziełem otwartym, powstałym z wiarą w ludzką kreatywność. (…) Praca przywodzi na myśl wielką tradycję modernistycznych murali, gdzie wśród złożonych licznych motywów widz aktywnie tworzy kolejne perspektywy odbioru.”

Pierwsze efekty wielkiego malowania będzie można zobaczyć już w Noc Muzeów 20 maja. Tego wieczoru odwiedzający Muzeum i wystawę „Syrena herbem twym zwodnicza” będą mogli zobaczyć na żywo jak powstaje ten największy obraz w Polsce (jego powierzchnia to ponad 1600 m2!), a także złapać za pędzel i wziąć udział w otwartych warsztatach malarskich ze Sławomirem Pawszakiem. Malowanie fasady potrwa do końca maja.