Fundusz Szybkiego Reagowania
nowe prace w kolekcji Muzeum

• Trzy barwne postaci przy stole, w tle trzy szare, pochylone postaci

Joanna Woś, Bez tytułu, 2019.

Dzieła sztuki powstałe w pandemii trafiły do kolekcji Muzeum.

Artystki i artyści są w grupie osób najsilniej dotkniętych kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jako instytucja kultury czuje się szczególnie odpowiedzialne za swoje otoczenie: artystów i publiczność.

Sytuacja globalna zmienia się szybko i wymaga szybkich reakcji. W odpowiedzi na nią powstał Fundusz Szybkiego Reagowania – skrócony system zakupów sztuki do kolekcji Muzeum. Fundusz nie opiera się na pieniądzach podatników, ale na pomocy darczyńców – osób i organizacji od lat zaangażowanych w działania Muzeum.

Do kolekcji zostały zakupione prace Gizeli Mickiewicz, Moniki Misztal, Kamila Pierwszego, Julii Poziomeckiej i Joanny Woś. Ponadto autorki i autorzy akcji „List” otrzymali wsparcie na jej merytoryczne opracowanie. O wyborze prac zdecydowała komisja zakupów złożona z kuratorów Muzeum. W części z nich odbiorcy znajdą zapis doświadczeń okresu blokady i izolacji. To ważne, żeby obiekty znalazły się szybko w kolekcji publicznej. Dzięki temu każdy będzie mógł je zobaczyć, przefiltrować przez swoje przeżycia i odnaleźć się w zmieniającej rzeczywistości.

Joanna Mytkowska, Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podkreśla:

„W reakcji na pandemię powstaje wiele niezwykłych dzieł sztuki. Potrzeba wsparcia i popularyzacji tych działań jest obecnie jednym z ważniejszych zadań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Działalność ta zbiega się z momentem intensywnego rozwoju Kolekcji Muzeum, która już za trzy lata zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności w nowym budynku na placu Defilad. Mamy nadzieję, że do wsparcia artystek i artystów działających w tych trudnych czasach przyłączą się kolejne osoby i organizacje, a Kolekcja będzie dalej rozbudowywana również z ich pomocą. Szybkie zakupy prac to jedna z możliwych form doraźnej pomocy kulturze. Zadanie było możliwe dzięki hojnemu wsparciu Foundation for Arts Initiatives i Heleny Czerneckiej z Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”.

Helena Czernecka dodaje:

„Obecna sytuacja epidemiczna drastycznie wpłynęła na życie twórczyń i twórców w Polsce i na świecie. Dziś jeszcze bardziej niż zwykle ważne jest, by aktywnie angażować się we wsparcie środowiska artystycznego. Cieszę się, że powstał Fundusz Szybkiego Reagowania, który dzięki indywidualnym darczyńcom bezpośrednio wspomaga artystki i artystów w tej trudnej sytuacji poprzez zakupy do Kolekcji Muzeum”.

Lista prac zakupionych do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie:

• Gizela Mickiewicz, „Upadanie na stojąco”, 2020 (zakup sfinansowany przez Helenę Czernecką)
  • Monika Misztal, „Sos bolognese”, 2012
  • Monika Misztal, „Palce w zupie pomidorowej”, 2018