Anka Ptaszkowska. Przypadkiem

fot. Anna Szałas / Sztuka do kawy

Instrukcja obsługi wystawy

Anka Ptaszkowska. Przypadkiem

Osią wystawy Anka Ptaszkowska. Przypadkiem jest scenariusz filmu autobiograficznego w 32 rozdziałach napisany przez Ptaszkowską w 2016 roku. Zrealizowany na podstawie tego tekstu film Anny Molskiej pod tytułem Wyobraźcie sobie, że istnieje prawda w sztuce jest pokazywany w sali projekcyjnej w Muzeum nad Wisłą. Scenariusz stanowi też znakomity przewodnik po wystawie. Książeczkę zawierająca ten tekst można kupić w kasie Muzeum lub skorzystać z egzemplarzy udostępnionych na wystawie, pamiętając zwrócić ją przed opuszczeniem galerii.

Dzieła sztuki i dokumenty na wystawie są uporządkowano według rozdziałów scenariusza, nie zawsze jednak odpowiada to ich przestrzennej lokalizacji. Dla ułatwienia u góry podpisów do poszczególnych dzieł zawsze widnieje numer i tytuł rozdziału, z którym łączy się dana praca. Książeczka zawiera wkładkę z opisem i mapką instalacji dźwiękowej autorstwa Michała Libery. Wyszczególniono tam wszystkie nagrania, których użyto w instalacji, a także zamieszczono tłumaczenia tekstów z języka francuskiego.

Na stołach prezentujemy faksymile zdjęć i dokumentów – zachęcamy do ich kartkowania i wnikliwej lektury. Każdy sposób zwiedzania wystawy jest dobry – zarówno skrupulatne czytanie tekstów, śledzenie wątków, dat, nazwisk i relacji między prezentowanymi obiektami, osobami i wydarzeniami, jak i czysto intuicyjny spacer po labiryncie wystawy – oddanie się wizualnym i dźwiękowym wrażeniom.

Prosimy jednak o uwagę i nie dotykanie dzieł sztuki (nawet konika na biegunach), nie wnoszenie toreb, plecaków, obszernych płaszczy ani jedzenia i napojów, oraz otoczenie baczną opieką małych dzieci. O szczególną ostrożność prosimy przy delikatnych rzeźbach Edwarda Krasińskiego, w małym domku Cabanne éclatée Daniela Burena (limit to 4 osoby) oraz przy ułożonym na podłodze heksagonalnym ornamencie Carla Andre. Dziękujemy!