Anka au cas par cas
Wystawa poświęcona Ance Ptaszkowskiej w Capc Musée d’art contemporain de Bordeaux

• Anka au cas par cas

W Capc Musée d’art Contemporain de Bordeaux do końca roku potrwa wystawa o Ance Ptaszkowskiej zatytułowana „Anka au cas par cas”, której kuratorkami są Sara Martinetti i Maria Matuszkiewicz. Trzon wystawy stanowi inspirowany autobiografią scenariusz filmowy napisany w 2016 roku przez Ankę Ptaszkowską, wydany w formie książki.

Anka Ptaszkowska urodziła się w 1935 r. w Warszawie. Jest ważną postacią polskiej i francuskiej sceny artystycznej, na której działa jednocześnie jako krytyk, galerzystka, organizatorka wystaw i inicjatorka spotkań, wymykając się tradycyjnym kategoriom wyznaczanym przez świat sztuki. Odrzucając wszelkie konwencjonalne sposoby funkcjonowania, kieruje się jedynie najwyższym zaangażowaniem w sprawy artystów, których twórczość wspiera, wykorzystując wszystkie dostępne jej środki: miejsca – mniej lub bardziej alternatywne – wystawy, publikacje, seminaria.

W 1966 roku była współzałożycielką Galerii Foksal, znanej warszawskiej galerii awangardowej, stała się bliską współpracowniczką i przyjaciółką takich artystów jak Tadeusz Kantor, Edward Krasiński, Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska (zwana Mewą) i Henryk Stażewski. Na początku lat 70. zamieszkała w Paryżu, gdzie zaprzyjaźniła się z artystą Danielem Burenem i krytykiem Michelem Claurą. Tam stworzyła nową sieć kontaktów, była współzałożycielką Galerii 1-36 i alternatywnej przestrzeni Vitrine pour l'Art Actuel, a także zainicjowała zakrojone na szeroką skalę projekty, takie jak „Wymiana między artystami: doświadczenie muzeograficzne: 1931–1982, Polska/USA”.

Kalejdoskopowa struktura tej wystawy odzwierciedla osobowość jej bohaterki, która wyznała, że „sprzeczności pociągają mnie tak bardzo, że logika mojego życia (jeśli takowa istnieje) staje się czytelna jedynie jako droga do pewnej formy dekonstrukcji”.

Szeroki wybór prac, dokumentów fotografii i dźwięków został pomyślany tak, by wiernie odzwierciedlał jej awanturniczego ducha i oddawał intensywność prowadzonej przez nią działalności.

Wystawa zrealizowana w koprodukcji z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie będzie prezentowana od 17 lutego do 23 kwietnia 2023 r.