Projekt powstania PAWILONU TAŃCA I INNYCH SZTUK PERFORMATYWNYCH został zainagurowany w 2023 roku przez Biuro Kultury m. st. Warszawy i zakładał stworzenie oraz zaprojektowanie formuły rocznego pilotażowego programu dla tańca, choreografii i performansu w ramach otwartych konsultacji oraz badań.
4 kwietnia 2024 Rada Miasta uchwaliła zmianę statutu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie polegającą na wyodrębnieniu Pawilonu nad Wisłą jako oddziału Muzeum. Na sesji 14 marca 2024, Rada przyznała MSN-owi dotację inwestycyjną na działania związane z modernizacją oraz zakupem wyposażenia dla Pawilonu. Dzięki tym decyzjom w 2025 roku w Pawilonie ruszy pilotażowy program dla tańca i innych sztuk performatywnych.
Do rozmowy o nowym miejscu zostało zaproszone warszawskie środowisko artystek i artystów tańca i choreografii oraz instytucje i organizacje działające w tym obszarze. Konsultacje środowiskowe trwały od września 2023 do marca 2024 i były prowadzone przez Warszawskie Obserwatorium Kultury. W czerwcu 2024 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Biuro Kultury m. st. Warszawy ogłosiły otwarty konkurs na stworzenie koncepcji pilotażowego programu kuratorskiego dla przestrzeni PAWILONU TAŃCA I INNYCH SZTUK PERFORMATYWNYCH. Do II etapu konkursu przeszły dwie aplikacje kolektywów artystyczno-kuratorskich i jedna aplikacja indywidualna.
Komisja konkursowa, w skład której weszli Agnieszka Wyrwał (Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta, Radna m.st. Warszawy), Aldona Machnowska-Góra (Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy), Artur Jóźwik (Dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy), Zofia Dworakowska (Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury), Julia Hoczyk (przedstawicielka Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. tańca), Joanna Leśnierowska (przedstawicielka Warszawskiego Obserwatorium Kultury), Szymon Żydek (Zastępca dyrektorki ds. operacyjnych MSN), Sylwia Kłyczek (konsultantka HR, MSN) oraz Magdalena Komornicka (Kierowniczka oddziału Pawilon nad Wisłą MSN) zarekomendowała do dalszej pracy koncepcję zespołu reprezentowanego przez Alicję Berejowską i Renatę Piotrowską-Auffret.
Pawilon nad Wisłą jest położony na Powiślu, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 22, w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW). Został zaprojektowany przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. W latach 2008–2010 służył jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie. W 2016 roku Pawilon został bezpłatnie użyczony Muzeum przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury.
Od 2017 roku elewację Pawilonu nad Wisłą zdobi praca malarska Sławomira Pawszaka. Pod koniec 2024 roku rozpocznie się modernizacja Pawilonu nad Wisłą, a następnie dostosowanie budynku do nowej funkcji. Data startu rocznego programu pilotażowego będzie uzależniona od harmonogramu prac modernizacyjnych i jest szacowana na połowę 2025 roku.