Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dąży do stworzenia bezpiecznego miejsca wymiany doświadczeń i inspiracji przez mniejszości kulturowe i językowe. Temu też między innymi służą spotkania w polskim języku migowym. W ramach cyklu “Oko Głuchych” na każdej wystawie zapewniamy oprowadzania dla osób dorosłych, organizujemy warsztaty i spotkania. Wydarzenia te prowadzą w polskim języku migowym Głuche edukatorki: Jagoda Cerkiewnik i Natalia Siuchta. Podczas oprowadzań edukatorki tłumaczą kody kulturowe niezrozumiałe z perspektywy niesłyszących. Warsztaty są okazją do dyskusji o wystawie i ćwiczenia technik wykorzystywanych przez sztukę współczesną. „Oko Głuchych” to krytyczne spojrzenie na sztukę i odpowiedź na aktualne potrzeby środowiska Głuchych. Zapraszamy na nie osoby G/głuche, słabosłyszące oraz słyszące. Spotkania tłumaczone są na polski język foniczny.


Myślimy również o rodzinach komunikujących się w polskim języku migowym. Dla nich i dla wszystkich innych osób, organizujemy warsztaty rodzinne w PJM, z tłumaczeniem na polski język foniczny. Podczas zajęć poznajemy dzieła sztuki pokazywane na wystawach i tworzymy własne prace w różnych technikach plastycznych. Rozmawiamy o sztuce i uważnie przyglądamy się światu.


Na PJM tłumaczone są również wernisaże, oprowadzania kuratorskie oraz wybrane wydarzenia z programu publicznego. Istnieje także możliwość umówienia oprowadzań w polskim języku migowym dla grup zorganizowanych.

W części pomieszczeń w Muzeum są zainstalowane pętle indukcyjne. Na czas oprowadzań i wydarzeń można wypożyczyć z recepcji tour guida z przenośną pętlą indukcyjną. Potrzebę taką należy zgłosić w recepcji lub przed wydarzeniem, pisząc na podany niżej mail.

W celu zgłoszenia potrzeby tłumaczenia na PJM, umówienia oprowadzania dla grupy zorganizowanej lub zadania pytania prosimy skontaktować się mailowo: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub telefonicznie: tel./SMS 577 006 290.