Zależy nam, żeby Muzeum było miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich. Służą temu zarówno konkretne rozwiązania architektoniczne, jak i programowe. Podejmujemy działania zwiększające dostępność wystaw i zbiorów. Organizujemy wydarzenia i realizujemy programy edukacyjne, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby odbiorców. Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z ulgowych cen biletów na wystawy i wydarzenia.
Polityka dostępności jest w opracowaniu
Główna specjalistka ds. dostępności: Wioleta Jóźwiak
E-Mail: muzeumdostepne@artmuseum.pl
Telefon: 576 001 970
Kontakt możliwy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–16:00
Budynek MSN-u jest dostępny dla osób z różnymi potrzebami. Do wszystkich kondygnacji budynku zapewniono dostęp za pomocą windy. Szczegółowe informacje o dostępności budynku będziemy uzupełniać wraz z instalowaniem w budynku kolejnych rozwiązań.
Dojazd do muzeum
Do muzeum można bardzo łatwo dojechać komunikacją miejską.
Metro
Stacja Świętokrzyska (odległość od muzeum ok. 200 m)
Z wyjścia/ wejścia do metra usytuowanego na rogu Świętokrzyska/ Marszałkowska są zamontowane ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych, które kierują bezpośrednio do wejścia głównego muzeum.
Stacja Centrum (odległość od muzeum ok. 450 m)
Autobusy
178 – przystanek Metro Świętokrzyska (odległość od muzeum ok. 200 m), wszystkie kursy realizowane przez pojazdy niskopodłogowe
107, 117, 127, 128, 158, 171, 175, 507, 517, 521 - przystanek Centrum (odległość od muzeum ok. 450 m), wszystkie kursy realizowane przez pojazdy niskopodłogowe
Tramwaje
4, 15, 18, 35 - przystanek Metro Świętokrzyska (odległość od muzeum ok. 200 m), wybrane kursy realizowane przez pojazdy niskopodłogowe
7, 9, 22, 24, 25 - przystanek Centrum (odległość od muzeum ok. 450 m), wybrane kursy realizowane przez pojazdy niskopodłogowe
Z Dworca PKP Warszawa Centralna możliwe jest dojście pieszo (odległość od muzeum ok. 950 m).
Parking
Przed muzeum wzdłuż ulicy Marszałkowskiej znajduje się parking miejski, na którym wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Wejście
Do Muzeum prowadzi kilka wejść. Przy każdym wejściu zamontowany jest słupek z przyciskiem umożliwiający automatyczne otwarcie drzwi. Dla osób z niepełnosprawnościami rekomendujemy wejście główne od ul. Marszałkowskiej.
W budynku wszystkie przestrzenie dostępne są dla osób poruszających się na wózkach: korytarze są odpowiedniej szerokości, windy prowadzą do wszystkich pięter.
Z recepcji można wypożyczyć wózek na czas zwiedzania wystaw.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku muzeum zostały zamontowane znaczniki ToTuPoint.
Znacznikami oznaczone zostało wejście do budynku od strony ul. Marszałkowskiej oraz od Placu Defilad, a także następujące miejsca wewnątrz budynku:
· windy,
· toalety dla osób z niepełnosprawnościami,
· kasy biletowe, recepcja, szatnia
· sklep
· sala kinowa.
Aby skorzystać ze znaczników należy zainstalować na smartfonie aplikację o nazwie TOTUPOINT, która jest dostępna dla systemu Android i iOS i uruchomić ją. Po zbliżeniu się do znacznika, ten automatycznie jest aktywowany i poinformuje nas akustycznym sygnałem oraz komunikatem audio o miejscu, w którym się znajdujemy.
Toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na każdym poziomie. Toalety męskie i damskie wyposażone są w przewijaki dla dzieci. Na poziomie 0 znajduje się pokój rodzinny, który pełni również funkcję komfortki. Pomieszczenie wyposażone jest w leżankę o regulowanej wysokości dla osób dorosłych, przewijak dla dzieci i umywalkę. W toaletach przy salach edukacyjnych na poziomie -1 wysokość części umywalek jest obniżona pod kątem potrzeb dzieci.
Sale wystawowe znajdują się na trzech poziomach: 0, 1 i 2. Do galerii na poziomie 1 i 2 można się dostać z pomocą windy. W kilku miejscach obok sal wystawowych znajdują się tzw. cityroomy, przeznaczone do odpoczynku w trakcie zwiedzania. Z materiałami dotyczącymi wystaw można się zapoznać w przyjaznych warunkach w czytelni na poziomie 1.
Od 12 listopada w każdy wtorek od 15:00 do 17:00 w Muzeum obowiązują „ciche godziny”. W tym czasie nie są organizowane wydarzenia. Na wystawach wyłączone są intensywne dźwięki i nieprzyjemne światło.
Audytorium i sala edukacyjna C znajdują się na poziomie 0. Sale edukacyjne A i B znajdują się na poziomie -1. Można do nich dotrzeć z pomocą windy. Wszystkie sale są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu.
Kinomuzeum znajduje się na poziomie -1. Wejście do kina znajduje się w charakterystycznej wieży od północnej strony budynku. W wieży znajduje się winda. W sali kinowej znajdują się 2 miejsca dla osób poruszających się na wózku. Zajmują one ostatni rząd, odległość od ekranu wynosi 19 metrów. Istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych miejsc dla osób korzystających z wózków w ostatnim rzędzie sali. Więcej informacji o dostępności Kina.
W budynku zainstalowane są stacjonarne pętle indukcyjne: w Audytorium na poziomie 0, sali edukacyjnej C na poziomie 0, w Kinie na poziomie -1. Aby skorzystać z pętli indukcyjnej, należy ustawić aparat słuchowy lub implant ślimakowy w trybie cewki telefonicznej (T).
Muzeum dysponuje urządzeniami z systemem FM z pętlami indukcyjnymi, które wykorzystywane są podczas wydarzeń. Potrzebę skorzystania z pętli prosimy zgłosić wcześniej, przy zapisach na wydarzenie lub pisząc na adres mail: muzeumdostepne@artmuseum.pl
W recepcji Muzeum dostępna jest usługa zdalnego tłumaczenia na polski język migowy. W kontakcie z Muzeum można skorzystać również z usługi tłumaczenia PJM on-line.
W recepcji dostępne są pomoce dotykowe odzwierciedlające bryłę budynku i klatkę schodową.
Zapoznaj się z audiodeskrypcją budynku MSN.
Sprawdź informacje o MSN i jego działalności w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR).
W MSN-ie można zobaczyć wystawy sztuki współczesnej, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, umówić się na oprowadzanie lub warsztaty dla grupy zorganizowanej. W Muzeum można też kupić książki o sztuce, zapoznać się z kolekcją sztuki współczesnej oraz z informacjami o artystkach i artystach. Konsekwentnie podejmujemy działania zwiększające dostępność wystaw, zbiorów i wydarzeń.
Poznaj kolekcję MSN w PJM
Wydarzenia w PJM i z tłumaczeniem na PJM
Na każdej wystawie organizujemy spotkania w polskim języku migowym, które prowadzą osoby Głuche. Tłumaczone są również wernisaże i wybrane wydarzenia.
Oprowadzania i warsztaty dla grup
Dla grup zorganizowanych można zamówić oprowadzania lub warsztaty w PJM. Zgłoszenie wyślij na adres mailowy: muzeumdostepne@artmuseum.pl
Poznaj kolekcję MSN
Wydarzenia z audiodeskrypcją
Na każdej wystawie organizowane są otwarte spotkania z audiodeskrypcją, które pozwalają głębiej poznać prezentowane prace.
Oprowadzania i warsztaty dla grup z audiodeskrypcją
Dla grup zorganizowanych można zamówić oprowadzania z audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi lub warsztaty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Zgłoszenie wyślij na adres mailowy: muzeumdostepne@artmuseum.pl
W recepcji dostępne są pomoce dotykowe odzwierciedlające bryłę budynku i klatkę schodową. Opracowujemy tyflografiki wybranych prac z kolekcji i pomoce dotykowe do wystaw. Korzystamy z nich między innymi podczas oprowadzań i wydarzeń z audiodeskrypcją.
MSN zajmuje się sztuką współczesną. Zobaczysz tu wystawy i dowiesz się o artystkach, artystach i ich sztuce. Możesz też wziąć udział w różnych wydarzeniach. O Muzeum dowiesz się więcej w „Informacji o działalności MSN w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR)”.
Ciche godziny
W każdy wtorek od 15:00 do 17:00 w Muzeum obowiązują „ciche godziny”. W tym czasie nie są organizowane wydarzenia. Na wystawach wyłączone są intensywne dźwięki i nieprzyjemne światło.
Słuchawki wyciszające
W recepcji Muzeum na czas zwiedzania można wypożyczyć słuchawki wyciszające.
Cichsze pomieszczenia
W kilku miejscach obok sal wystawowych znajdują się tzw. cityroomy, przeznaczone do odpoczynku w trakcie zwiedzania. W cityroomach są miejsca do siedzenia i duże okna, przez które można oglądać Warszawę. Jest tam spokojniej niż na wystawach.
Odpocząć można również w pokoju rodzinnym, który znajduje się na poziomie 0, w pobliżu szatni.