Archiwa Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstały w 2008 roku i są największym w Polsce archiwum sztuki współczesnej, które udostępnia swoje zbiory. Prezentowane zasoby archiwalne dokumentują historię praktyk artystycznych po 1945 roku. Archiwa to miejsce gromadzenia wiedzy, w którym prowadzone są prace badawcze i digitalizacyjne, a opracowane materiały trafiają na stronę internetową, będącą repozytorium informacji i platformą popularyzacji zasobów archiwalnych dotyczących osób działających w szeroko rozumianym polu sztuk wizualnych.
Publikowane archiwa składają się na wielostronną kronikę życia artystycznego w Polsce i za granicą od drugiej połowy XX wieku do współczesności, widzianą oczami osób aktywnie w tym życiu uczestniczących: artystek i artystów, fotografów i fotografek, krytyczek i krytyków, historyczek i historyków sztuki, kuratorek i kuratorów, galerzystek i galerzystów, pedagożek i pedagogów czy projektantów wystaw. Dokumentacja zebrana w Archiwach pokazuje, w jaki sposób artystki i artyści angażowali się w rzeczywistość, również społeczną i polityczną, jakie przyświecały im cele i na czym polegały ich metody działania. Opublikowane zasoby prezentują różnorodne przejawy twórczości indywidualnych, wydarzenia artystyczne i towarzyskie, działalność galerii, praktyki pedagogiczne oraz zjawiska artystyczne. Wśród materiałów archiwalnych znajdują się prace artystyczne, publikacje, druki artystyczne, artziny, dokumentacje fotograficzne, teksty artystyczne, korespondencja, dokumenty prywatne i pisma oficjalne, zapisy dźwiękowe i filmowe. Większość prezentowanych materiałów nie była nigdy udostępniana na szeroką skalę. Część z nich jest prezentowana również w angielskiej wersji językowej, co ma na celu ich popularyzację za granicą. Premierom internetowym kolejnych zasobów archiwalnych towarzyszą spotkania z udziałem publiczności.
Archiwa Artystek i Artystów mają charakter demokratyczny, a zbiory archiwalne są udostępniane bezpłatnie do celów naukowych, edukacyjnych oraz wystawienniczych, zapewniając niezbędną pomoc w celu wzbogacenia i udoskonalenia misji edukacyjnej Muzeum. Wspierają badania prowadzone przez szeroką gamę grup społecznych, których praca opiera się na dostępie do zasobów archiwalnych. Udostępniane zbiory są podstawą do powstania artykułów, dysertacji, książek, programów badawczych i edukacyjnych, filmów, słuchowisk, wystaw i innych projektów. Archiwa prowadzą dwa projekty badawcze: Historie Mówione Nowoczesności, zbierające zapisy oral history w powojennej historii sztuki, oraz Archiwum Polskiego Performansu, które bada i buduje zbiór najważniejszych wydarzeń artystycznych od lat 60. XX wieku do dzisiaj.
Archiwa pełnią też funkcję tradycyjną, gromadząc, zabezpieczając, ewidencjonując i przechowując dla potomności materiały archiwalne dotyczących sztuki współczesnej.
Oprócz dostępu cyfrowego Archiwa Artystek i Artystów udostępniają swoje zbiory w przestrzeni Czytelni, działającej w porach otwarcia Muzeum.