Strefa ukrytej przemocy
Projekcja filmu autorstwa Border Emergency Collective

• Strefa ukrytej przemocy

Zapraszamy na projekcję filmu Border Emergency Collective „Strefa ukrytej przemocy” w przestrzeni wystawy „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”.

Celem pracy kolektywu Border Emergency Collective była szczegółowa dokumentacja i rekonstrukcja dwóch indywidualnych historii, które wydarzyły się w 2021 roku na terenie przygranicznym między Białorusią i Polską, zwanym strefą śmierci.

Dzięki wykorzystaniu metodologii i narzędzi badań śledczych* (śledztwo cyfrowe) powstał materiał audiowizualny dokumentujący historię dwóch osób, które doświadczyły zróżnicowanych form przemocy: wywózek (tzw. push-backów) oraz łamania praw człowieka ze strony funkcjonariuszy państw polskiego i białoruskiego. Cyfrowa rekonstrukcja w formie filmu przedstawia dowody zebrane w procesie badawczym z wykorzystaniem wywiadów przestrzennych, mapowania danych geolokalizacyjnych, materiałów audiowizualnych oraz rekonstrukcji 3D.

Dzięki zgromadzonemu materiałowi dowodowemu uwidocznione zostają formy przemocy stosowanej przez funkcjonariuszy obu państw wobec migrantek i migrantów przekraczających granice w nieregularny sposób. Projekt będzie rozwijany w perspektywie długoterminowej.

*Wywiad przestrzenny (situated testimony) to metoda wywiadu poznawczego obejmująca odtwarzanie pamięci świadków za pomocą narzędzi przestrzennych i wizualnych w celu rekonstrukcji wydarzeń oraz weryfikacji innych zeznań i dowodów.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu: Biennale Warszawa

Partnerzy: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Polska Gościnność, Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA.

Konsultacje: Stefanos Levidis, Forensic Architecture

Border Emergency Collective jest zespołem badawczym specjalizującym się w łączeniu praktyki aktywistycznej z teorią, rozpoznaniem z ogólnodostępnych źródeł (open-source intelligence, OSINT) i doświadczeniem na polu architektury i filmu. Grupa powstała w odpowiedzi na trwający kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy i wzrastającą skalę przemocy funkcjonariuszy obu państw wobec osób migrujących.

Border Emergency Collective:
Martyna Marciniak — ekspertka modelowania 3D
Filip Wesołowski — ekspert OSINT
Katarzyna Czarnota — ekspertka ds. badań
Marta Górczyńska — ekspertka z zakresu analizy prawnej

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

12:00 Oprowadzanie Weekend seniora z kulturą 2023Oprowadzanie po wystawie „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artists for refugeesOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem PJMRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Postsztuka i krytyczny potencjał metodologii forensycznych w dokumentowaniu przypadków naruszeń praw człowiekaRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą