Postsztuka i krytyczny potencjał metodologii forensycznych w dokumentowaniu przypadków naruszeń praw człowieka
Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców

• Postsztuka i krytyczny potencjał metodologii forensycznych w dokumentowaniu przypadków naruszeń praw człowieka

Zapraszamy na debatę z udziałem Marcina Sośniaka i Katarzyny Czarnoty z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o krytycznym potencjale metodologii forensycznych w dokumentowaniu przypadków naruszeń praw człowieka w kontekście postsztuki.

Niewidzialne, zmilitaryzowane i ukrywane – strefy wyjęte spod prawa, czyli obszary naruszeń praw człowieka, które dzięki narzędziom sztuki, architekturze i filmowi są wprowadzane na forum debaty publicznej.

Angielski termin forensics (forensic science) ma szeroki zakres znaczeniowy odnoszący się do kwestii związanych zarówno z obszarami kryminalistyki czy sądownictwa, jak i debaty publicznej i działań nastawionych na dochodzenie społecznej zmiany i sprawiedliwości. Słowo forensis w łacinie oznaczało „odnoszenie się do forum” rozumiane jako przestrzeń wspólnego wytwarzania znaczeń, jak i zdolności budowania argumentu w debacie politycznej lub prawnej. Celem dyskusji jest wprowadzenie publiczności w złożoność sytuacji na pograniczu polsko-białoruskim, a także debata dotycząca możliwych narzędzi w polu sztuki i dokumentowaniu łamania praw człowieka.

Katarzyna Czarnota, socjolożka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Border Emergency Collective.

Marcin Sośniak – adwokat Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Marcin Sośniak — prawnik, wieloletni pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Od grudnia 2022 r. zatrudniony jako ekspert ds. litygacji strategicznej w Dziale Migracyjnym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zawodowo zajmuje się problematyką migracji i ochrony praw cudzoziemców, praw mniejszości narodowych i etnicznych, prawem antydyskryminacyjnym oraz przeciwdziałaniem przestępczości motywowanej nienawiścią. Prowadził szkolenia i wykłady z zakresu Praw człowieka cudzoziemców na Uniwersytecie Warszawskim oraz praw mniejszości narodowych / etnicznych i przeciwdziałania przestępstwom motywowanym nienawiścią w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Katarzyna Czarnota – socjolożka i badaczka w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W swoich badaniach i pracy wykorzystuje metodologię critical action research, koncentrując się na ukazaniu sposobów łączenia teorii z praktyką działań społecznych. W latach 2012-2021 realizowała interdyscyplinarne projekty badawcze dotyczące m.in. zjawiska przymusowej migracji i rasizmu. Przez dwa lata współprowadziła z prof. Rafałem Jakubowiczem projekt dot. roli sztuki i artystów/tek w procesie gentryfikacji, realizowany w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Obecnie zajmuje się badaniami forenzycznymi związanymi z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne Doroty BorodajRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Muzeum TYLKO dla nauczycielek i nauczycielioprowadzanie dla osób uczących MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artists for refugeesOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne Yulii Krivich Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oko GłuchychOprowadzanie w PJM po wystawie „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”. MUZEUM nad Wisłą